Pytania referendalne. Prof. Reginia-Zacharski: PiS przeciwstawia się wizji państwa w zaniku

2023-08-12, 10:30

Pytania referendalne. Prof. Reginia-Zacharski: PiS przeciwstawia się wizji państwa w zaniku
Referendum ma się odbyć równocześnie z wyborami, 15 października. Foto: Dziurek/ Shutterstock

- W obliczu globalnych kryzysów, państwo okazuje się jedynym sprawnym organizmem, który z takimi zjawiskami może sobie skutecznie radzić. W związku z tym, odwrócenie trendu lat 90. wydaje się całkowicie naturalne i zwolennikiem takiej wizji jest PiS - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski komentując ujawnione pytania referendalne. Na temat narodowego plebiscytu dyskutowali też prof. Henryk Domański i prof. Zbigniew Krysiak.

W sobotę PiS zaprezentowało drugie pytanie do planowanego na 15 października referendum. Brzmi ono: "czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn". W piątek zaś podano, że pierwsze z planowanych czterech pytań dotyczyć będzie poparcia dla wyprzedaży majątku narodowego.

Kluczowe zagadnienie

- To podstawowe pytanie i kluczowe zagadnienie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak. Jego zadaniem, pandemia oraz wojna na Ukrainie i związany z nią kryzys energetyczny pokazały, jak istotne są duże polskie firmy jak Orlen, KGHM, LOT, czy PKP.

- Polskie firmy pokazały, jak Polska mogła bezpiecznie przechodzić przez te wstrząsy i jak można było jednocześnie utrzymać stabilność ekonomiczną i wzrost gospodarczy - zauważył.

Dodał, że po pandemii "Polska, jako pierwsza, już w ciągu pół roku, wróciła do wzrostu gospodarczego, podczas, gdy inne kraje na Zachodzie jeszcze to odrabiają".

Odpowiedź na pytanie o model państwa

W ocenie socjologa prof. Henryka Domańskiego, Prawu i Sprawiedliwości "chodzi o to, by wygrać wybory i przedstawić swój program". - Te pytania są uściśleniem programu Prawa i Sprawiedliwości. To jest okręt flagowy, ta reforma emerytalna, czy zapobieganie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. PiS o tym mówił od samego początku, a na pewno od 2015 roku - przypomniał. 

- Sformułowanie w sposób maksymalnie jednoznaczny tego programu w postaci, dajmy na to czterech, punktów, powinno zachęcać niezdecydowanych wyborców do głosowania na PiS, bo to jest z tą partią kojarzone. Traktowałbym to jako, całkiem uprawniony, element kampanii wyborczej - ocenił prof. Domański. Jak mówił, odpowiedź na pytania referendalne "ma pokazać, za jakim modelem państwa się opowiadają" Polacy.

Obszary kluczowe dla działania państwa

Zdaniem politologa prof. Jacka Regini-Zacharskiego, wyborczy kontekst referendum jest "oczywisty", bowiem "żyjemy w roku wyborczym i jest to ostatnia prosta". - Istotne jest zebranie kluczowych obszarów wizji państwa z perspektywy Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził.

Jak mówił, partia Jarosława Kaczyńskiego od początku przedstawia się jako ugrupowanie przeciwne "postpolitycznej wizji państwa wydrążonego, neoliberalnego, w regresie, w zaniku".

- To jest o tyle ważne, że cały świat, a w szczególności ta część, w której żyjemy, od roku 2008 dosyć regularnie zderza się z potężnymi kryzysami, które uzmysławiają oczywistą prawdę: w obliczu globalnych kryzysów, ewentualnie w obliczu kryzysów o zasięgu ponad regionalnym, państwo okazuje się jedynym sprawnym organizmem, który z takimi zjawiskami może sobie skutecznie radzić. W związku z tym, odwrócenie trendu lat 90. wydaje się całkowicie naturalne i zwolennikiem takiej wizji jest PiS, Zjednoczona Prawica, czy obóz konserwatywny. W takiej wizji państwo nie może pozbywać się narzędzi albo obszarów działania - wskazał.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj

Prof. Henryk Domański, prof. Zbigniew Krysiak i prof. Jacek Reginia-Zacharski o referendum ("Debata w PR24") 49:06
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia, podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia, rozpoczynającego się 16 sierpnia. Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.

[ZOBACZ TAKŻE] "Dbamy o przyszłość Polski, o kolejne pokolenia". Jan Mosiński o pierwszym pytaniu w referendum

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN), prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, Instytut Myśli Schumana), prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 12.08.2023

Godzina emisji: 9.06


Polski Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej