X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bp Zmitrowicz o rocznicy śmierci Jana Pawła II: przykład odchodzenia i ufania Bogu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 21:21
- Myślę, że w sytuacji, w jakiej się znajdujemy, kiedy atakuje nas COVID-19 i nie możemy od niego uciec, mamy przykład umierania, odchodzenia i ufania Bogu św. Jana Pawła II - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. bp Radosław Zmitrowicz z Diecezji Kamieńskiej.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego pogrzeb odbył się sześc dni później
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego pogrzeb odbył się sześc dni późniejFoto: Reuters/ FORUM

Dziś Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół przypomina o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu. Dziś także przypada 16 rocznica śmierci papieża Polaka, św. Jana Pawła II.

Jan Paweł II NAC-1200.jpg
"16 lat temu odszedł największy Polak w historii". Premier oddał hołd Janowi Pawłowi II

- To mocny sygnał, zwłaszcza dla Polaków, ale nie tylko - powiedział w Polskim Radiu 24 ks bp Radosław Zmitrowicz z Diecezji Kamieńskiej.- Myślę, że w sytuacji, w jakiej się znajdujemy, kiedy atakuje nas COVID-19 i nie możemy od niego uciec, mamy przykład umierania, odchodzenia i ufania Bogu św. Jana Pawła II - dodał.

Czytaj także: 

Nawiązał do ostatniej Drogi Krzyżowej św. Jana Pawła II, gdy papież Polak poprosił o krzyż, podarowany przez chorą kobietę. Zaznaczył, że było to dla niej "pocieszające, wzruszające, dające nadzieję". - My dzisiaj przeżywamy, że nasz krzyż trzyma nie tylko papież, ale sam Pan Jezus. To mocny znak - wskazał gość "Świata w powiększeniu". 

"Oni trwali, dzięki temu jesteśmy"

Rozmówca Polskiego Radia pytany był też o to, w jakim stanie katolicyzm na Ukrainie przetrwał czasy sowieckie. - Było kilka oaz, gdzie zawsze był ksiądz. To miało ogromne znaczenie, ludzie tam przyjeżdżali - przede wszystkim Polacy, katolicy, którzy byli tam jeszcze z czasów przedrozbiorowych. Rzeczypospolitej nie było od czasów rozbiorów, a oni przetrwali - zaznaczył. Jak mówił bp Zmitrowicz, czasy komunizmu był straszne, ale były oazy Kościoła Katolickiego na tamtych ziemiach, które przetrwały. Gość Polskiego Radia 24 przypomniał historię, kiedy mała grupa księży zastanawiała się nad wyjazdem do Polski. Napisali oni list do ojca Pio. Otrzymali odpowiedź - jedno słowo: "trwajcie". - Oni trwali, dzięki temu jesteśmy - podkreślił bp Radosław Zmitrowicz. 

Posłuchaj
25:20 Opalinski-II--PR24_AAC 2021_04_02-19-34-28.mp3 Ks. bp Radosław Zmitrowicz o sytuacji Kościoła na Ukrainie ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

Więcej o Kościele na Ukrainie - w rozmowie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: ks. bp Radosław Zmitrowicz (bp pomocniczy Diecezji Kamieńskiej)

Data emisji: 2.04.2021

Godz. emisji: 19.33


mbl

Czytaj także

Ukraina: w Zaporożu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II i nadano jego imię jednej z ulic

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 17:12
W Zaporożu, na południowym wschodzie Ukrainy, jedna z ulic otrzymała w sobotę imię św. Jana Pawła II i poświęcono w tym mieście pomnik papieża. Odsłonięty został również pomnik Feliksa Mołczanowskiego, prezydenta ówczesnego Aleksandrowska (w języku ukraińskim: Ołeksandriwska), który kierował miastem na początku XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Można zobaczyć, że w Izraelu są też chrześcijanie". Paweł Rakowski o Wielkanocy na Zachodnim Brzegu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 17:53
- W tym roku drzwi Bazyliki Grobu Bożego są otwarte dla tych nielicznych szczęśliwców, którzy mogą partycypować w uroczystościach Wielkanocy. Świat może zobaczyć izraelskich chrześcijan, którzy z reguły znikają w grobie tłumów pielgrzymów z całego świata i nie są zauważani - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej. 
rozwiń zwiń