X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest przed nami ogromna powinność". Ks. prof. Robert Skrzypczak o propagowaniu dorobku Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:26
- Powinniśmy nauczanie, charyzmę, ale i świadectwo tamtej epoki przekazywać następnym pokoleniom - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak w 16. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: shutterstock/ Alessia Pierdomenico

16 lat temu w Watykanie zmarł Karol Wojtyła; 16 października 1978 r. wybrany na papieża, przyjął imię Jana Pawła II (1978-2005); arcybiskup metropolita krakowski, kardynał; beatyfikowany w 2011 r., kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.

jan paweł II free 1200
16. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Ambasador RP w Watykanie: przywrócił nam godność

Ks. prof. Robert Skrzypczak podkreślał wpływ, jaki na pokolenia Polaków wywarła postać papieża. - Jan Paweł II pomógł mi odkryć moje powołanie kapłańskie, zgodzić się na nie, przyjąć je. Nasze pokolenie zostało przez to ukształtowane.

- Zdaję sobie sprawę, że dzisiejsi nastolatkowie, o ile pamiętają Jana Pawła II, to jako sędziwego człowieka. Jest przed nami ogromna powinność, zdaję sobie z niej sprawę. Powinniśmy nauczanie, charyzmę, ale i świadectwo tamtej epoki przekazywać następnym pokoleniom. Taki papież zdarza się raz na 500 lat. Jan Paweł II zasłużył sobie na przydomek "wielki" jak nazywani są papieże Grzegorz Wielki czy Leon Wielki - zauważył.

Gość audycji dodał, że potrzebne jest pewne wtajemniczenie się w postać Jana Pawła II. - Ci, którzy fascynowali się papieżem od strony kremówek czy szlaków w górach itd., najszybciej o nim zapomną. Natomiast ci, na których to, co zrobił czy powiedział, wywarło głęboki wpływ, pozostawiło głęboki ślad na całe życie, oni będą nosić w sobie szacunek i wdzięczność do Jana Pawła II i dadzą się wciągnąć w zgłębianie jego myśli - zachęcał.

Posłuchaj
23:50 PR24_mp3 2021_04_02-15-06-37.mp3 Ks. prof. Robert Skrzypczak o myśli Jana Pawła II (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Jak przypominał ks. prof. Robert Skrzypczak, Jan Paweł II brał udział w najważniejszym dla chrześcijaństwa wydarzeniu XX w., Soborze Watykańskim II. - Był współautorem niektórych dokumentów, tam został zauważony (…) Podarował Kościołowi przepiękną myśl antropologiczną - wizję człowieka odkupionego w Chrystusie, tego jak człowiek się zmienia, w momencie gdy zostaje nam zaproponowane przebaczenie grzechów, droga paschalna, możliwość praktykowania rad ewangelicznych czy przykazania miłości bliźniego. Jest wreszcie to, co się nazywa "bombą teologiczną" czyli teologia ciała, wizja ludzkiej miłości, tożsamości seksualnej czy intymności, sztuka budowania relacji - mówił gość audycji. 

Czytaj także: 

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: ks. prof. Robert Skrzypczak

Data emisji: 2.04.2021

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Czytaj także

Abp Jędraszewski: bez rozważania życia i nauczania Chrystusa człowiek nie może do końca odkryć sensu swych cierpień

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 12:52
- Bez rozważania życia i nauczania Chrystusa, a zwłaszcza bez wnikania w Jego mękę i zmartwychwstanie, człowiek nie może do końca zgłębić i odkryć sensu swych cierpień, doznanych niesprawiedliwych osądów i krzywd, ale także siły nadziei w swym zdążaniu do wieczności - mówił w Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
rozwiń zwiń