X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

16. rocznica śmierci Jana Pawła II. Prof. Żukowska-Gardzińska: podsumowanie pontyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 22:06
- Cały czas pamiętam ten dzień, 2 kwietnia 2005 roku - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Dominika Żukowska-Gardzińska teolog kultury, kierownik IBN CeIBN Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca UKSW, wspominając 16.rocznicę śmierci Jana Pawła II. - Ta publiczna śmierć była dla mnie doskonałym podsumowaniem przekazu tego pontyfikatu. "Nie lękajcie się", aż do śmierci. Był w tym wiarygodny, był w pełni sobą - dodała.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 rokuFoto: PAP/ABACa/ Eyepix/ABACA

 

jan paweł II NAC 1200.jpg
16. rocznica śmierci Jana Pawła II. "Wołam ja, syn polskiej ziemi"

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2015 roku. - Mamy poczucie, że odszedł ktoś wielki, także dlatego, że cały świat przyglądał się tej śmierci. To był ewenement życia w globalnej wiosce, kiedy nagle zobaczyliśmy, że towarzyszymy komuś w śmierci, jej przeżywaniu i całym procesie odchodzenia i współcierpimy z nim - wskazała gość Polskiego Radia 24. 

Czas "wyzwolenia wspólnotowości"

Gość audycji "Przytulony do krzyża" wspominała, że ten czas pamięta jako czas solidarności, która "wyzwala wspólnotowość". - Z tego względu badacze i teoretycy kultury mówili, że to nie była indywidualna śmierć, ale ona na stałe zmieniła myślenie o tym, czym jest kultura, nasze współprzeżywanie przestrzeni kulturowych. Dla mnie 2 kwietnia to z jednej strony emocjonalne przeżycie żalu i straty po kimś ważnym, kto odchodzi, ale z drugiej strony - uświadamiania sobie pewnych wartości, których papież nas uczył przez cały swój pontyfikat - oceniła. 

Czytaj także: 

Jej zdaniem, Jan Paweł II, akceptując śmierć na oczach świata, pokazał "to, co istotne w jego nauczaniu" - czyli pamięć o jednoczeniu ludzi i wyzwalaniu solidarność. - Tak pamiętam tamten 2 kwietnia : że to się właśnie stało, jakieś wielkie, niemożliwe do sztucznego stworzenia, zjawisko łączenia ludzi na całym świecie - przyznała prof. Dominika Żukowska-Gardzińska. 

"Doskonałe podsumowanie przekazu tego pontyfikatu"

W rozmowie z Polskim Radiem 24, prof. Żukowska-Gardzińska zwróciła także uwagę, że treści, przekazywane przez papieża Polaka,  były nie tylko religijne, ale także dotykały problemów takich, jak sens bycia, czy sens bycia człowiekiem. - Tożsamość Jana Pawła II to równolegle to, kim był, jako osoba, ale również to, jakich ludzi spotykał w Polsce i na świecie, oraz to, jak budowała go polska kultura - zaznaczyła. Dodała, że papież był otwarty na innych ludzi i tą otwartością prowadził ewangelizację. 

JP II PAP Nicholas Kamm1200.jpg
16. rocznica śmierci Jana Pawła II. "Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia"

W kontekście zainteresowania mediów śmiercią Jana Pawła II, prof. Żukowska-Gardzińska podkreśliła aspekt myśli przewodniej pontyfikatu papieża Polaka - "Nie lękajcie się". - Ta publiczna śmierć była dla mnie doskonałym podsumowaniem przekazu tego pontyfikatu: "»Nie lękajcie się«, aż do śmierci". Był w tym wiarygodny, był w pełni sobą - dodała. 

Posłuchaj
22:35 JPII-audycja specjalna PR24_AAC 2021_04_02-20-33-15.mp3 Prof. Dominika Żukowska-Gardzińska: akceptując śmierć na oczach świata, Jan Pawł II pokazał to, co istotne w jego nauczaniu ("Przytulony do krzyża"/ PR24)

Gość Polskiego Radia 24 dodała także, że Centrum Myśli Jana Pawła II pamięta o 16. rocznicy śmierci Jana Pawła II pod hasłem "Pamięć i działanie". - Chcemy zwrócić uwagę, że samo pamiętanie nie jest pełnią, nie wnosi nic do naszego życia, nie sprawia, że zmieniamy świat. To działanie, jakie możemy podjąć i poszukać w naszych działaniach wydarzeń, aktów i programów, które będą miały na celu zmienianie rzeczywistości dla dobra nas samych i dla dobra drugiej osoby - dodała. Zachęciła też do wysłuchania utworu "Cisza", udostępnionego w mediach społecznościowych przez CM Jana Pawła II. - To jest propozycja do chwili zadumy, refleksji - wskazała.

Więcej - w nagraniu. 

***

Audycja: "Przytulony do krzyża"

ProwadzącyMałgorzata Glabisz-Pniewska

Gość: prof. Dominika Żukowska-Gardzińska (teolog kultury, kierownik IBN Centrum Myśli Jana Pawła II, wykładowca UKSW)

Data emisji: 2.04.2021

Godz. emisji: 20.33


mbl

Czytaj także

"Jest przed nami ogromna powinność". Ks. prof. Robert Skrzypczak o propagowaniu dorobku Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:26
- Powinniśmy nauczanie, charyzmę, ale i świadectwo tamtej epoki przekazywać następnym pokoleniom - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak w 16. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Zmitrowicz o rocznicy śmierci Jana Pawła II: przykład odchodzenia i ufania Bogu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 21:21
- Myślę, że w sytuacji, w jakiej się znajdujemy, kiedy atakuje nas COVID-19 i nie możemy od niego uciec, mamy przykład umierania, odchodzenia i ufania Bogu św. Jana Pawła II - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. bp Radosław Zmitrowicz z Diecezji Kamieńskiej.
rozwiń zwiń