X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
Audio
  • Dr Katarzyna Patyk-Wieczorek opowiada o zaburzeniach ze spektrum autyzmu i dorosłych życiach osób z tą niepełnosprawnością (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock

Nasze skojarzenia dotyczące osób autystycznych są w dużym stopniu stereotypowe. O osobach z tego typu zaburzeniami myślimy jako o nieprzewidywalnych, mających duże problemy w sferze społecznej i komunikacyjnej. Wiele osób boi się tego tematu, mimo od lat prowadzonych kampanii społecznych promujących wiedzę o tej niepełnosprawności. 

Autyzm to nie choroba, to niepełnosprawność. Autyzm jest niewyleczalny, z autyzmu się nie wychodzi Katarzyna Patyk-Wieczorek

- Mówimy o spektrum autyzmu i sama nazwa wskazuje, że są to osoby, które funkcjonują na bardzo różnych poziomach - mówi dr Katarzyna Patyk-Wieczorek. - Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że na tej jednej linii możemy mieć geniuszów, ale też osoby nisko funkcjonujące - dodaje.

Osoba, która ma autyzm największe problemy ujawnia w sprostaniu oczekiwaniom społeczeństwa. Nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób powinna się w niektórych sytuacjach zachować, jeśli nie była tego uczona w procesie rewalidacji Katarzyna Patyk-Wieczorek

Czwórkowy gość opowiada o autyzmie z punktu widzenia specjalisty, ale też osobistych doświadczeń matki, dziś 26-letniego mężczyzny z autyzmem. Zwraca uwagę na brak form pomocy dla dorosłych osób z tą niepełnosprawnością, zauważa istnienie Środowiskowych Domów Pomocy, za to brak możliwości samodzielnego dotarcia do nich dla osoby autystycznej. Gość Kuby Jamrozka podkreśla, że wiele inicjatyw aktywizujących dorosłych ludzi z autyzmem to inicjatywy rodziców: kawiarnie, domy opieki z wyspecjalizowaną kadrą, fundacje. Na Czwórkowej antenie dzieli się też swymi obawami o przyszłość dziecka. Odpowiada na tak niby proste pytania jak: czy dogadamy się z autystą? czy można się z taką osobą zaprzyjaźnić? czy osoby z autyzmem mogą pracować, kochać, studiować? O tym w nagraniu rozmowy.  

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Katarzyna Patyk-Wieczorek (współautorka książki "Wsparcie młodzieży i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Teoria i praktyka", prezes Fundacji "Allot" w Lublinie)

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 20.07

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
Czym tak naprawdę są: autyzm i zespół Aspergera? Zaburzenia te postrzega się jako rodzaj dysfunkcji lub przejawy pewnych form geniuszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawiarnia równych szans. Marcin i Przemysław Pękała o Cafe Równik

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:30
- Nazwa naszej klubokawiarni wskazuje na to, że wszyscy jesteśmy równi. Chcemy, żeby wszyscy byli w niej tak samo traktowani. Zarówno klienci jak i pracownicy kawiarni - mówił jeden z realizatorów projektu Przemysław Pękała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń