Cztery strony Rawy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:00
Andrzej Bieńkowski interesował się swego czasu zagadnieniem, jak daleko z miejsca swego zamieszkania wybierali się grać muzykanci. W tym celu wynajął nawet furmankę z wozem nie na gumowych, lecz drewnianych, okuwanych stalą kołach (czyli starego typu)! Chciał sprawdzić, ile taki pojazd, będący podstawowym środkiem transportu muzykantów, jest w stanie przejechać w ciągu godziny…
Audio
  • Cztery strony Rawy (Dwójka/Źródła 22 stycznia godz. 15:16)
Wesele. Pamiątkowe zdjęcie z muzykantami, okolice Rawy Mazowieckiej. Z harmonią organmistrz Władysław Glanowski; Rawa Mazowiecka, 1955
Wesele. Pamiątkowe zdjęcie z muzykantami, okolice Rawy Mazowieckiej. Z harmonią organmistrz Władysław Glanowski; Rawa Mazowiecka, 1955Foto: Archiwum fundacji Muzyka Odnaleziona

Jego badania doprowadziły go do wniosku, że muzykanci poruszali się w promieniu ok. 15 kilometrów. Tak narodził się pomysł, by stworzyć płytę z muzyką wiejskich artystów, mieszkających właśnie do 15 kilometrów od Rawy Mazowieckiej - "Cztery strony Rawy". W "Źródłach" prowadzący przedstawił więc sylwetki muzykantów z tego właśnie krążka, okraszone jedynymi w swoim rodzaju opowieściami i wspomnieniami z terenowych wojaży.

"Krwawa Rawa"... Starsi mieszkańcy naszego kraju Rawę Mazowiecką kojarzą doskonale z żyletkami produkowanymi tam w latach 50. i 60. Dla amatorów muzyki to jednak przede wszystkim Centrum Polski i miejsce styku ważnych i odrębnych regionów muzycznych.

Okładka publikacji "Cztery strony Rawy" Okładka publikacji "Cztery strony Rawy"

"Na północ, na Skierniewice, to strony szlacheckie. Na wschód ważny ośrodek – Biała Rawska. Na południe – od Rzeczycy. Na północny zachód – Księżacy z tradycją Księstwa Łowickiego", piszą Andrzej i Małgorzata Bieńkowscy w publikacji "Cztery strony Rawy", zawierającej mnóstwo cennych nagrań. W samej Rawie mieszkało bowiem wielu muzykantów, wśród nich słynny Stanisław Klejnas. 

ZOBACZ

- Był nieduży, krępy, radosny i rubaszny. Miał ciekawą, bardzo pomarszczoną twarz. Mieszkał w domu Baby Jagi, zawsze wychodziłem od niego z poobijanym czołem, bo sufit był taki niski - wspominał w audycji Andrzej Bieńkowski. Muzyk żył tylko z gospodarki, nie miał renty ani pola, zarabiał więc, naprawiając i sprzedając instrumenty czy gliniane rzeźby, wiatraki i szopki. I oczywiście grając.

W audycji słuchaliśmy też nagrań Kapeli Władysława Piątkowskiego, Michała Rydza, skrzypka z szkoły rzeczyckiej, Kapeli Stanisława Rosińskiego - jednego z pierwszych harmonistów regionu, który tłumaczył grę na skrzypcach na harmonię. Więcej ciekawostek i niezwykłych melodii - w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 15.15