Braterski śpiew z Castelsardo

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 18:00
Tematem czwartkowych "Źródeł" była muzyka Bractwa Śpiewaczego z tego sardyńskiego miasta. O urodzie tamtejszego życia i muzyki w rozmowie z Adamem Strugiem opowiadała antropolożka Katarzyna Jackowska-Enemuo.
Audio
  • Braterski śpiew z Castelsardo (Dwójka/Źródła)
Panorama średniowiecznego włoskiego miasta Castelsardo, Włochy.
Panorama średniowiecznego włoskiego miasta Castelsardo, Włochy. Foto: Shutterstock.com/Zick Svift

Zgodnie z tradycją średniowieczną świeccy zgromadzeni wokół kościołów zrzeszali się w bractwach i konfraterniach, które miały pomagać umacniać ich wiarę, służyć budowaniu wspólnoty, a także celebrowaniu ważnych dla społeczności momentów.

- Od późnego średniowiecza na Sardynii każde parafia ma co najmniej jedno takie bractwo, w Sewilli jest ich pięćdziesiąt pięć. Jest to grupa ludzi świeckich skupionych wokół kościoła, pielęgnacji tradycji, religii i lokalnego śpiewu - mówiła w "Źródłach" Katarzyna Jackowska-Enemuo, antropolożka i muzyk od kilkudziesięciu lat zajmująca się muzyką średniowieczną i tradycyjną. - Konfratrami mogą być wyłącznie mężczyźni, ale jest w nich także miejsce dla kobiet. Rekrutacja jest prosta, bo międzypokoleniowa. Młodzi ludzie, dzieci dorastają przy tej muzyce - tłumaczyła.

Wspólne śpiewanie to sposób na bycie razem. To w jaki sposób traktują oni śpiewanie jest niesłychane w naszej tradycji. Szukanie harmonii w śpiewie przekłada się na często burzliwe życie społeczne. Siedząc przy stole ludzie ci śpiewają, zbliżają się do siebie, tworzą jedną całość.   

Jak wygląda bitwa na poezję na Sardynii? Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

W drugiej części spotkania Piotr Dorosz zabrał słuchaczy do wsi Ponikwy w Lubelskiem, gdzie zachowała się praktyka gacenia chałup. 


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Piotr Dorosz i Adam Strug

Data emisji: 19.12.2019 

Godzina emisji: 15.15


gs


Czytaj także

Rudzki, Kosylak, Wolski i Moczarski na jednej płycie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:00
"Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego" zawiera nagrania skrzypków Piotra Rudzkiego, Władysława Kosylaka, Stanisława Wolskiego i Tadeusza Moczarskiego. O płycie wydanej dzięki gminie Opoczno opowiadali jej współtwórcy - Joanna i Stanisław Strelnikowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Marszał – dawne wesele oczami muzykanta

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 11:00
Prymista kapeli “Przewrotniacy” z Przewrotnego gra na skrzypcach już ponad 60 lat. Przez długi czas był muzykantem weselnym i pamięta wiele obrzędów ze szczegółami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie wybitnej muzykantki Albiny Kuraś

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:50
- We wszystkim, co robię, gdzie tylko pójdę, to widzę ojca swego. Dzieciom i wnukom chcę przekazać jego ducha - tak mówiła niegdyś artystka Brzezówki na Podkarpaciu, kierowniczka rodzinnej kapeli, ludowa skrzypaczka, rzeźbiarka oraz seniorka rodu, zmarła niedawno. 
rozwiń zwiń