Rudzki, Kosylak, Wolski i Moczarski na jednej płycie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:00
"Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego" zawiera nagrania skrzypków Piotra Rudzkiego, Władysława Kosylaka, Stanisława Wolskiego i Tadeusza Moczarskiego. O płycie wydanej dzięki gminie Opoczno opowiadali jej współtwórcy - Joanna i Stanisław Strelnikowie.
Audio
  •  O płycie “Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego” opowiadali jej współtwórcy - Joanna i Stanisław Strelnikowie (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego.
Okładka płyty "Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego".Foto: mat. promocyjne

- Jeżdżąc po regionie, zorientowaliśmy się, że jest jeszcze kilku skrzypków, którzy dobiegają już dziewięćdziesiątki albo ją przekroczyli i jeszcze są aktywni, grają i są w dobrej formie. Z tego powodu postanowiliśmy, że warto by było jakoś ich upamiętnić i nagrać - tłumaczył Stanisław Strelnik.

Na płycie można posłuchać nagrań skrzypków z harmonią, ale przeważająca część nagrań jest tylko z akompaniamentem basów, bębenka obręczowego lub całej sekcji. Pozwala to ocenić kunszt gry skrzypków, bez konieczności wsłuchiwania się, co się dzieje za dźwiękiem harmonii.

 - To ludzie, którzy urodzili się przed II wojną światową. W zasadzie w centralnej Polsce takich czynnych skrzypków w tym wieku nie ma. Jest to coś wyjątkowego i dlatego ta płyta powstała - dodała Joanna Strelnik. - My musieliśmy robić za sekcję.

Jak wyglądały nagrania i gdzie się odbywały? Zachęcamy do odsłuchania audycji.

Płyta "Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego". Płyta "Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego".
StrelnikowieJoanna i Stanisław Strelnikowie.        Foto: Magdalena Tejchma
***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magda Tejchma

Goście: Joanna i Stanisław Strelnikowie

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Czytaj także

Tradycyjne melodie Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 06:00
W  audycji "Kiermasz pod kogutkiem" poznaliśmy tańce i tradycyjne melodie białoruskie, spotkaliśmy się także z zespołami Werchowyna i DagaDana. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilamowice, czyli polska Flandria

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 09:00
Wilamowianie (niem. Wilmesauer, wil. Wymysiöejyn) to dzisiaj jedyna w Polsce grupa etnograficzna, której pochodzenie prawdopodobnie związane jest ze średniowiecznym osadnictwem flandryjskim. Stworzyli w Polsce wyizolowaną kulturowo społeczność, odrębną również językowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przywracanie dawnych tradycji Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 08:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy o współczesnej Kurpiowszczyźnie i o różnych działaniach zmierzających do kultywowania, a nawet przywracania zapomnianych tradycji Kurpiów - Puszczy Zielonej.  
rozwiń zwiń