X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Fred Frith: improwizacja to spotkanie z nieznanym

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:53
- Kiedy improwizujesz, nie wiesz, co się stanie, ale moim zdaniem to dobra rzecz. Dobrze jest, gdy mamy otwarty umysł - mówił gitarzysta-wizjoner, jedna z najbardziej znaczących postaci w historii muzyki awangardowej, który wystąpił w Pardon, To Tu w Warszawie.
Audio
  • Fred Frith z triem wystąpił Pardon, To Tu w Warszawie
Fred Frith Trio
Fred Frith TrioFoto: mat. pras. Pardon, To Tu

17 lutego 2017 wystąpili razem na scenie studia koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dokładnie w dzień urodzin lidera grupy - Freda Fritha. Jason Hoopes, Jordan Glenn i Frith ponownie pojawili się w Polsce, tym razem na koncercie w ramach trasy z okazji 70. urodzin lidera, współtwórcy wielu legendarnych zespołów, jak Henry Cow czy Skeleton Crew.

Z wydanymi już w tym roku trzema albumami ("All Is Always Now", "Woodwork / Live Aux Ateliers Claus" i "Unexpected Twins") zapowiedział także odświeżenie kultowego filmu z 1990 roku "Step across the border", ​niepowtarzalny zapis procesu improwizacyjnego, który razem z Frithem zgłębiali m.in. René Lussier, Bob Ostertag, Iva Bittová, John Zorn czy Robert Frank i Jonas Mekas.

- Ten film wiąże się dla mnie przede wszystkim z pamięcią. Robert Frank zmarł miesiąc temu, Jonas Mekas - w ubiegłym roku, a w tym nowym filmowym przedsięwzięciu wykorzystamy materiał, na którym mój ojciec gra na keyboardzie. Materiał, którego nigdy nie słyszałem. A mój ojciec nie żyje od 20 lat. Tak więc bardziej niż eksperymentowanie liczą się w tym wspomnienia.

Obraz dotyczący tematu improwizacji, nagradzany za swoją wartość dokumentacyjną i artystyczną, stał się dla wielu adeptów improwizacji muzycznej (i nie tylko) z całego świata źródłem wiedzy i inspiracji. 

- Jednej rzeczy tam za to nie widać - zauważył jego główny bohater - procesu kompozycyjnego. Nieciekawe byłoby ujęcie, jak godzinami siedzę przy fortepianie. Dzisiaj myślę o tym w tym kontekście, że skomponowałem ponad 20 utworów na duże składy, które nigdy nie było nagrane. Chciałbym znaleźć fundusze, że to nadrobić, aby wyrównać nieco tę dysproporcję w obrazie tego, kim jestem. Bo jestem też kompozytorem, ale rzadko można tego słuchać - mówił Fred Frith.

O tym, co artysta sądzi o muzyce eksperymentalnej, o zaletach improwizacji i o tym, co przydałoby się politykom - w nagraniu rozmowy.


Fred Frith Trio na scenie Pardon, To Tu w Warszawie. Fred Frith Trio na scenie Pardon, To Tu w Warszawie.

***

RozmawiałaAleksandra Tykarska

Gość: Fred Frith (multiinstrumentalista, kompozytor)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 17.10

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

at/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fred Frith Trio na Światowej Scenie Jazzu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 16:04
Fundacja Jazzarium i Program 2 Polskiego Radia zapraszają 17 lutego o godz. 19.30 na koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie mistrzów: Macio Moretti i Fred Frith w DZiK-u

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 11:21
W audycji wysłuchaliśmy retransmisji koncertu z cyklu SuperSam +1 zorganizowanego przez Mózg Foundation w warszawskim klubie DZiK.
rozwiń zwiń