"Così fan tutte". Mozart i da Ponte odważnie o emocjach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 17:40
- Wydaje się, że Mozart i da Ponte byli znakomitymi znawcami psychiki ludzkiej i potrafili to oddać w swoim dziele - mówił w Dwójce Paweł Szkotak, reżyser jednej z ostatnich oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, która zostanie wystawiona na deskach bydgoskiej Opery Nova. 
Opera Nova w Bydgoszczy
Opera Nova w BydgoszczyFoto: Liuba Bilyk/Shutterstock

Posłuchaj
09:35 Wybieram Dwójkę 22 październik 2021 16_34_21.mp3 Paweł Szkotak, reżyser jednej z ostatnich oper Wolfganga Amadeusza Mozarta o premierze "Così fan tutte" w bydgoskiej Operze Nova (Wybieram Dwójkę)

 

"Così fan tutte, ossia La scuola degli amanti", czyli "Tak czynią wszystkie albo szkoła kochanków", to jedna z trzech oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, do których libretto napisał Lorenzo da Ponte. Na afiszu bydgoskiej Opery Nova znalazła się pierwszy raz, a na jej premierę - która odbędzie się 23 października - teatr czeka od blisko dwóch lat.


RAfał Siwek i Anna Marchwińska.jpg
Rafał Siwek: operowe arie na bas [ZOBACZ WIDEO]

Jak czytamy w opisie spektaklu: "Jest to opera z nutą nostalgii i trudna reżysersko". O tym, jak duże stanowiła wyzwanie oraz o przygotowaniach do premiery rozmawialiśmy w audycji "Wybieram Dwójkę".

Prapremiera dzieła odbyła się w Wiedniu 26 stycznia 1790, dyrygował wówczas sam kompozytor. - Ta opera ma bardzo ciekawą historię. Przez długi czas była uważana za niemoralną - opowiadał Paweł Szkotak. - To jest historia wielkich namiętności, ale też zdrady - dodał.

Czytaj także: 

Reżyser, który jest także psychologiem, podkreślił, że soliści, wcielając się w swoich bohaterów, muszą najpierw dogłębnie ich poznać. - W pierwszym okresie prób zastanawiamy się, jakie relacje łączą poszczególne postaci, jakie są ich marzenia, jakie lęki, wyobrażenia - tłumaczył. - Bagaż psychologicznej analizy jest tu pomocny.

"Così fan tutte" to jedna z oper głęboko wnikających w ludzką emocjonalność. - Da Ponte podobno napisał libretto, wykorzystując prawdziwą historię - mówił nasz gość. - Dwóch młodych bohaterów, namówionych przez starszego Don Alfonsa, dopuszcza się manipulacji - opowiadał. - Udają, że wyprawiają się w podróż. Następnie wracają i w przebraniach uwodzą nawzajem swoje narzeczone. A wszystko to zobrazowane jest niezwykle piękną muzyką, w której żar miłosnych uniesień jest wspaniale pokazany.

Premiera 23 października w bydgoskiej Operze Nova.


[Źródło: YouTube OPERA NOVA w Bydgoszczy/„Così fan tutte" - uchylamy rąbka tajemnicy z przygotowań do premiery]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Paweł Szkotak (reżyser, psycholog)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Józef Kański: byłem przy narodzinach wielu festiwali

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:01
- Może nie tworzyłem historii, ale byłem jej świadkiem i pilnym obserwatorem. Towarzyszyłem narodzinom Warszawskiej Jesieni, Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i Wratislavia Cantans, a także Bydgoskiego Festiwalu Operowego - mówił w Dwójce ceniony muzykolog i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Plewniak: "Trzech kontratenorów" to nieprzypadkowy tytuł

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 17:00
- Oni nie wchodzą sobie w drogę, to są trzy różne światy, głosowo i osobowościowo. Filippo jest niskim kontratenorem o ciemnej barwie, Valer jest głosem wysokim, anielskim, a Samuel to nowa generacja. On jest sopranistą, śpiewa wszystkie możliwe najwyższe partie - tak o wykonawcach płyty "Le 3 Contre-Ténors" mówił Stefan Plewniak, skrzypek, dyrygent i producent muzyczny.
rozwiń zwiń