Anna Ciborowska: chcę wydobyć Marię Szymanowską z niebytu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 18:00
- Im dłużej gram, zwłaszcza jej preludia, tym bardziej odkrywam, jak wiele ze struktur, które ona u siebie wprowadziła, zapowiada pewne struktury u Chopina i to nie tylko w sensie stylistycznym, ale również w sensie pianistycznym. Maria Szymanowska jest naprawdę niedocenioną kompozytorką - mówiła w Dwójce pianistka Anna Ciborowska. 
Maria Szymanowska, pianistka i kompozytorka
Maria Szymanowska, pianistka i kompozytorkaFoto: FORUM/Marek Skorupski
fortepian 1200.jpg
Kompozytorki i patronki muzyki w XVII i XVIII wieku

"Musique est une femme" (muzyka jest kobietą) to projekt, który promuje twórczość kompozytorek tworzących w czasach, gdy nie było to dla nich łatwe. Pomysłodawczynią projektu jest Anna Ciborowska - pianistka, która jako pierwsza nagrała płytę poświęconą w całości muzyce Marii Szymanowskiej, polskiej kompozytorce żyjącej w XIX wieku, jednej z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej. 

- Chcemy wydobyć częściowo z niebytu dzieła, które zostały skomponowane przez kobiety kompozytorki, których jest zdecydowanie więcej, niż nam się wydaje. I jednocześnie chcemy te dzieła popularyzować.


Posłuchaj
06:17 Wybieram Dwójkę godz. 17.00 Anna Ciborowska gra Marię Szymanowską 10.08.2021.mp3 Anna Ciborowska: chcę wydobyć Marię Szymanowską z niebytu (Wybieram Dwójkę)

Kolejną odsłoną tego projektu jest koncert muzyki Marii Szymanowskiej, który będzie rozbrzmiewać na 7. Molyvos International Music Festival na greckiej wyspie Lesbos.

- Koncert jest zaplanowany na świeżym powietrzu, tuż przed budynkiem w stylu akademii ateńskiej, w miasteczku na środku wyspy Lesbos. Zagram część preludiów Marii Szymanowskiej, polonez h-moll, nokturn i zakończę program jednym z jej większych dzieł - opowiadała propagatorka zapomnianej polskiej kompozytorki.

- Część z jej utworów wyciągnęłam z manuskryptów albo starych wydawnictw z początku XX wieku. Byłam pod wrażeniem tego, co odkryłam, i muszę przyznać, że im dłużej obcuję z tą muzyką, tym większy szacunek mam dla jej autorki, dla wszystkiego, co stworzyła - dodała.

Czytaj też:

Zaproszona do studia pianistka przyznała, że kobiety kompozytorki miały w dawnych czasach o wiele trudniej, ponieważ uważano, że nie potrafią tworzyć większych form, a jedynie miniatury, które nie wymagają dobrej znajomości struktur dramaturgicznych. - Natomiast Szymanowska miała ten pazur i tylko można sobie wyobrazić, co by było, gdyby miała okazję go bardziej rozwinąć. 

Anna Ciborowska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej dyskografia opiera się na repertuarze rzadko wykonywanym. Jako solistka występowała m.in. z holenderską orkiestrą "Amadeus" w sali kameralnej Concertgebouw w Amsterdamie, z orkiestrą kameralną "Ricercare" w sali Concert Noble w Brukseli, a także z recitalami w wielu krajach europejskich. Jest również aktywną kameralistką. Obecnie mieszka w Brukseli, gdzie prowadzi stowarzyszenie propagujące polską muzykę współczesną.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Anna Ciborowska (pianistka)

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Festiwal "Dwa Brzegi". "To wydarzenie nastawione na spotkanie widzów i twórców"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:05
- Ten festiwal można nazwać intymnym. Ale bardziej jest to festiwal, gdzie szeregowi obywatele spotykają twórców kina, którzy są na wyciągnięcie ręki, są obecni na spotkaniach, ale też przechadzają się ulicami Kazimierza. To jest nie tylko uczestniczenie w projekcjach, ale też kontakt na żywo z drugim człowiekiem - mówiła w Dwójce Dominika Żukowska z działu programowego Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kino na Granicy". Podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 10:35
W audycji mówiliśmy o największym przeglądzie filmów z Polski, Czech i Słowacji, który zakończył się w przygranicznym Cieszynie.
rozwiń zwiń