Rehabilitacja krzyku na festiwalu Ars Cameralis

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 17:30
- Poziomów krzyku mamy nieskończenie wiele. Jest krzyk historii, krzyk pamięci i być może najbardziej poruszający - niemy krzyk. A jeżeli mówimy "krzyk", to mówimy także "cisza", bo kiedy krzyk wybrzmi do końca to wtedy cisza jest bardziej poruszająca - mówił Bartłomiej Majzel, dyrektor jednego z najciekawszych wydarzeń na Górnym Śląsku.
Audio
  • Rehabilitacja krzyku na festiwalu Ars Cameralis (Wybieram Dwójkę)
Jenny Hval - jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu Ars Cameralis
Jenny Hval - jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu Ars CameralisFoto: materiały promocyjne festiwalu

XVIII Festiwal Ars Cameralis odbędzie się w tym roku pod hasłem "Krzyk — wtajemniczenie ciszy" w dniach 9-24 listopada. Jak wyjaśnił dyrektor festiwalu, hasło edycji zostało wybrane nie tylko ze względu na to, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci Edwarda Muncha - autora kanonicznego obrazu "Krzyk", który dał początek ekspresjonizmowi, wstrząsając sztukami wizualnymi.

- Interesował nas krzyk jako narzędzie w rękach artystów. Chcieliśmy się odseparować od zgiełku świata, który nas otacza w przestrzeni społecznej, politycznej, medialnej, a chcieliśmy się przyjrzeć krzykowi, który może być potraktowany jak najbardziej dosłownie – jako wyraz jakiegoś buntu, rewolty, ale też zbadać krzyk niemy - mówił Bartłomiej Majzel.

Festiwal rozpocznie się 9 listopada i potrwa do niedzieli 24 listopada.

Dlaczego krzyk wymaga rehabilitacji? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Bartłomiej Majzel (dyrektor festiwalu Ars Cameralis)

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

am


Czytaj także

Alejandro Aravena. Mieszkanie dla rodziny za 7,5 tysiąca dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 20:10
- Alejandro Aravena buduje po prostu połowę. Reszta mieszkania ma być dokończona przez jego mieszkańców - tak idę chilijskiego architekta wyjaśniła Agnieszka Skolimowska z miesięcznika "Architektura Murator".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karpaty. Wiele kultur czy wielokulturowość?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 16:40
- Staramy się patrzeć ponadnarodowo na takie fenomeny jak Karpaty, Dunaj czy Bałtyk, bo takie numery robiliśmy też wcześniej. Dlatego zamiast na podobieństwach skupiamy się jednak na różnicach i pokazujemy ludy, kultury, które może są trochę zapomniane, a które wyodrębniły swój własny sposób życia, język i kulturę - mówił w Dwójce Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji kwartalnika "Herito".
rozwiń zwiń