Jakie obrazy wychodzą na polskie ulice?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:00
- Pierwszym zadaniem tej książki jest proste ćwiczenie z potencjalnego kursu kultury wizualnej: zobaczyć świat wokół siebie, jakby on nie był naszą codziennością - mówił w Dwójce Łukasz Zaremba, autor nowo wydanej publikacji "Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej".
Audio
  • Rozmowa z Łukaszem Zarembą, autorem książki "Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej" (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tawan Jz

wystawa foto 1200.jpg
"Fotografia jest dziś praktyką społeczną"

- Kiedy zobaczymy ten świat składający się z bilbordów i płacht reklamowych, pomników mówiących: "historia", "naród", wreszcie: obrazów religijnych, i zobaczymy go jako nieoczywisty, to może zaczniemy dodawać inne typy obrazów – tłumaczył gość Dwójki.

Na jakich trzech "kryzysowych" momentach z najnowszej historii Polski skupia się Łukasz Zaremba, analizując polską ikonosferę publiczną? Dlaczego nie jest możliwe pełne zdystansowanie się do obrazów? I czym w ogóle jest ów "obraz"?

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: dr Łukasz Zaremba (Instytut Kultury Polskiej UW)

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

Zobacz więcej na temat: Jakub Kukla reklama pomniki
Czytaj także

Chaos przestrzeni Warszawy. "Za nim kryją się konkretne porządki"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 16:00
- W fizyce chaos to absolutna przypadkowość, natomiast chaos w mieście jest bardzo dobrze zorganizowany - mówiła Joanna Kusiak, autorka książki "Chaos Warszawa" poświęconej procesom, które ukształtowały oblicze stolicy.
rozwiń zwiń