Maciej Obara: płytę "Unloved" nagraliśmy w niecałe 2 godz.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 18:44
- Jak dotąd to było nasze pierwsze i jedyne doświadczenie muzyczne - ceniony saksofonista opowiadał w Dwójce o płycie nagranej dla prestiżowej wytwórni ECM.
Audio
  • Maciej Obara o Fryderykach i nagrywaniu płyty "Unloved" (Wybieram Dwójkę)
Maciej Obara
Maciej ObaraFoto: Anita Suchocka/maciejobara.com

muzyka pieniądze 1200.jpg
Jak nie zbankrutować, wydając jazz

Maciej Obara został uhonorowany nagrodą przemysłu muzycznego Fryderyk w kategorii "artysta roku" i "album roku". Tę drugą otrzymał za album "Unloved", którą zadebiutował w barwach wytwórni Manfreda Eichera. Muzyk nie krył w audycji radości z tych nagród, gdyż zbiegły się on z najlepszym muzycznie czasem w jego życiu. - Fryderyki to do dobre podsumowanie tego, że nagrałem bardzo ważną płytę, dla bardzo ważnej wytwórni.

Saksofonista wspominał, że wraz ze swym kwartetem przez siedem lat szlifował swój repertuar na koncertach. Jego próbki podsyłał co jakiś czas do wytwórni ECM. Gdy doszło do jego studyjnej rejestracji, wszystko poszło bardzo szybko. - Pierwszy dzień był roboczy. W jego trakcie ustaliliśmy, że punktem wyjścia dla pracy nad płytą będzie kompozycja Krzysztofa Komedy "Unloved". Według jej brzmienia dobraliśmy pozostałe utwory.

Drugiego dnia w studiu polsko-norweski kwartet zarejestrował album za jednym podejściem w ciągu niecałych dwóch godzin.

Maciej Obara opowiadał w Dwójce, jak przebiegała współpraca z Manfredem Eicherem oraz o wpływie studyjnych doświadczeń na koncertowe brzmienie jego zespołu. Muzyk wyjaśnił dlaczego jego zespół nie potrzebuje prób. W audycji rozmawialiśmy także o tym, dlaczego w wolnych od grania chwilach lubi ciszę.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Maciej Obara (saksofonista)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

bch/mko

Czytaj także

LAM i pięć tysięcy lat hinduskiej tradycji muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 18:30
- Muzyka karnatycka to jeden z najstarszych skodyfikowanych systemów muzycznych, którego powstanie w południowych Indiach sięga okresu wedyjskiego. A jest on nieustająco rozwijany – mówił w Dwójce Wacław Zimpel, twórca trio LAM.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cecil McBee: gwiazda kontrabasu i… kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:00
W audycji Cecil McBee opowiadał o pracy nad własną muzyką, albumie nagranym ze Zbigniewem Seifertem, aluminiowym kontrabasie i wpływie, jaki legendarna Route 66 wywarła na Tulsę w stanie Oklahoma, rodzinne miasto artysty.
rozwiń zwiń