Kieżun o "Uległości": nawet islam nas nie uratuje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 17:00
- Nastawiałem się przed lekturą tej książki, że będzie dużo o islamie i terroryzmie, a tak naprawdę jest to książka o nas samych - mówił o nowej powieści Houellebecqa historyk idei i znawca kultury francuskiej.
Audio
  • Piotr Kieżun o książce "Uległość" Michela Houellebecqa (Wybieram Dwójkę)
Książka Michela Houellebecqa (na zdjęciu) Uległość była we Francji krytykowana jeszcze przez publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobii
Książka Michela Houellebecqa (na zdjęciu) "Uległość” była we Francji krytykowana jeszcze przez publikacją za uczestniczenie w tworzeniu klimatu islamofobiiFoto: PAP/ANDREU DALMAU

Książka Michela Houellebecqa wydana w dniu zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" to wizja Francji, w której władze przejmują politycy Bractwa Muzułmańskiego. Wbrew oczekiwaniom niewiele to zmienia w życiu bogatych i sytych Francuzów. - Houellebecq pisze o kryzysie duchowości europejskiej, o kryzysie moralnym i politycznym, gdzie wszystko zamienia się w banał i nudę. Okazuje się, że nawet fala islamu nas przed tym nie ratuje, bo ta religia wcale nie jest powrotem do moralności - zauważał Piotr Kieżun.

Gość "Wybieram Dwójkę" tłumaczył, dlaczego rewolucja islamska w powieści ostatecznie ma zapach bakławy, a nie prochu, a także zwracał uwagę na zjawisko, które według niego jest silniejsze niż religia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Piotr Kieżun (historyk idei i znawca kultury francuskiej)

Data emisji: 8.09.2015

Godzina emisji: 16.20

bch/jp

Czytaj także

Michel Houellebecq - dobrze wychowany skandalista

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 10:06
- Bardzo się go bałam przed pierwszym spotkaniem. Myślałam, że będzie ostry jak w swoich książkach, ale nie był. To jest jednak ta francuska kultura, francuskie wychowanie i maniery - mówi w Dwójce dziennikarka Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literackie klucze do świata islamu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 19:00
- W środowisku arabistycznym uciekamy od wyznaczania granic gatunkowych bliskowschodniej literaturze, ta jest bowiem zjawiskiem płynnym - mówił w Dwójce prof. Marek Dziekan.
rozwiń zwiń