X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Leśmian w Iłży. Poeta nieodkryty i jego sekrety

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 20:26
- Iłża to miejsce "leśmianowskie", tajemnicze. To enklawa, która sprzyja zadumie i taką właśnie widział ją poeta. Tu pewne myśli, pomysły, projekty same przychodzą do głowy – mówił w Dwójce Paweł Nowakowski z Towarzystwa Naukowo-Historycznego w Iłży.
Audio
  • Iłża Leśmiana. Śladami poety (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Bolesław Leśmian
Bolesław LeśmianFoto: PAP/Alamy Stock Photo

Halina Herbert-Żebrowska 1200.jpg
Syn Haliny Herbert-Żebrowskiej: mama była bardzo zadzierzysta

W "Rozmowach po zmroku" wybraliśmy się do małego, uroczego miasteczka w centralnej Polsce, które odwiedzał Bolesław Leśmian. Do 1942 roku dużą część mieszkańców Iłży stanowili Żydzi. Ponoć to właśnie atmosfera Iłży zainspirowała poetę do napisania "W malinowym chruśniaku". W mieście jest nawet chruśniak, który został uwieczniony w poezji.

- O malinowym chruśniaku krąży wiele legend. Nie jest to miejsce trudne do odnalezienia i kiedy człowiek już w nim stanie, wszystko okazuje się oczywiste. Rosną drzewa, szumią liście, pachną owoce. Łatwo zrozumieć, dlaczego nazywane jest świątynią poezji - powiedział Łukasz Babula.

Czy istnieją jeszcze w Iłży inne ślady Bolesława Leśmiana? Czy żydowska przeszłość tego miasteczka jest ciągle tu pamiętana? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Paweł Nowakowski, Norbert Jastalski, Cezary Ziembicki oraz Łukasz Babula (Towarzystwo Naukowo-Historyczne w Iłży)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hamaki pełne poezji. "Łąka Leśmiana" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 10:50
– Wydawało nam się to bardzo ciekawym sposobem na przypomnienie twórczości Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci – mówiła Ewa Budek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin o plenerowej instalacji "Łąka Leśmiana".
rozwiń zwiń