X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak Karol Radziwonowicz płakał przez Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 19:00
- Muzyki uczył mnie ojciec. W domu nazywałem go "tatą", ale na lekcji musiałem mówić "panie profesorze" - opowiadał w Dwójce Karol Radziwonowicz, pianista znany słuchaczom Dwójki jako sędzia "Płytowego Trybunału Dwójki".
Karol Radziwonowicz
Karol RadziwonowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Może to brzmi nieco schizofrenicznie, ale ja szybko pojąłem, że w klasie ojciec to wyłącznie nauczyciel, "pan profesor" - opowiadał Karol Radziwonowicz. - W domu nigdy nie dawał mi uwag, nawet jeśli był w tym samym pokoju, w którym ćwiczyłem. Cała nauka odbywała się w klasie i tylko tam. To było trudne przede wszystkim dla ojca, ale nauczyło mnie odpowiedzialności. Nigdy nie liczyłem na jakiekolwiek pobłażanie z jego strony; parę razy jako chłopiec byłem nawet wyrzucony za drzwi - wspominał.

Wspominając pierwszy raz, gdy mógł zagrać utwór Chopina, Karol Radziwonowicz podzielił się anegdotą. - Kiedy ojciec pozwolił mi wreszcie zagrać Chopina, popłakałem się - mówił. - To nie była zwyczajna reakcja, bo zwykle młodzi pianiści niecierpliwie czekają na ten moment. Ojciec zapytał zdziwiony: "Karolku, dlaczego płaczesz?", a ja odparłem: "Przecież ja to muszę zagrać jak Chopin… a to jest niemożliwe!". Ojciec wytłumaczył mi wtedy, że powinienem to zagrać po swojemu. Moja reakcja świadczy jednak o tym, że już od dziecka do utworów Chopina podchodziłem z wielkim pietyzmem. Tak jest nadal - dodał.

Podczas spotkania w Studiu im. Władysława Szpilmana Karol Radziwonowicz opowiadał o historii fortepianów, na których grał, i o utworach, które wykonywał. Dla zgromadzonej w studiu publiczności oraz radiosłuchaczy (a także widzów w internecie) zagrał kompozycje Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Juliusza Zarębskiego. Wspominał także o szczególnym wydarzeniu, jakim było odtworzenie jego interpretacji utworów Chopina w kosmosie na pokładzie wahadłowca Endeavour w 2010 r., a więc w 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Gość: Karol Radziwonowicz (pianista)

Data emisji: 5.12.2015

Godzina emisji: 17.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Five o’clock" z Lutosławski Piano Duo - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 08:53
W Studiu im. W. Szpilmana gościliśmy – w cyklu Dwójkowych spotkań "Five o’clock" – znakomity polski duet fortepianowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Anderszewski: kocham Chopina, ale w małych dozach

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 16:08
Znakomity pianista, jeden z artystów tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa", wspominał w Dwójce m.in. o swoich muzycznych sympatiach i antypatiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płytowy Trybunał Dwójki wydał werdykt w sprawie Chopina

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 19:51
Skład sędziowski w składzie: Dorota Kozińska, Kacper Miklaszewski i Karol Radziwonowicz wybrał najlepsze nagranie Chopinowskich Etiud.
rozwiń zwiń