X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Duże wyzwanie dla państwa". Stanisław Żaryn o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 09:35
- Spodziewamy się, że wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy w naszej części Europy konflikt na granicy może znowu eskalować. Szacujemy, że na granicy może obecnie przebywać ok. 4-5 tys. migrantów - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn: na Białorusi nadal przebywa kilka tysięcy migrantów
Stanisław Żaryn: na Białorusi nadal przebywa kilka tysięcy migrantówFoto: Twitter.com/@16Dywizja

Stanisław Żaryn zaznaczył, że na obecnego początku roku i w ostatnich dniach 2021 roku nie obserwowano na Białorusi lotów powrotnych do krajów pochodzenia migrantów. - A zatem uznawać należy, że te ruchy powrotowe się zakończyły na kilku, kilkunastu lotach, które były organizowane pod koniec roku 2021. W ramach tych lotów do Iraku i do Syrii wyleciało niemal 4 tysiące cudzoziemców, którzy wcześniej zostali przetransportowani na teren Białorusi - powiedział.

- Grupa cudzoziemców, którzy mieli zostać na Białorusi, dalej podtrzymywać chęć atakowania naszej granicy i być do tego przygotowanymi, wciąż się utrzymuje na poziomie kilku tysięcy. Szacujemy, że to może być między 4 a 5 tysiącami osób - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Jak wyjaśnił, polskie służby jednocześnie nie obserwują przylotów kolejnych grup cudzoziemców do Mińska. - Widać wyraźnie, że działania podejmowane przez polskie instytucje, jak również naszych sojuszników przyniosły spodziewane efekty i ten szlak na Białoruś udało się dotychczasowymi kanałami ukrócić - czy chociaż przykrócić - stwierdził.

- Nie oznacza to jednak, że możemy spać spokojnie, mówiąc kolokwialnie, nadal bowiem ta liczba cudzoziemców, którzy są na Białorusi, jest na tyle duża, że ten konflikt może trwać przez wiele jeszcze tygodni, a my się spodziewamy, że wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy w naszej części Europy ten konflikt może znowu eskalować - zastrzegł rzecznik.

Nowe szlaki migracyjne

Na Białorusi, jak tłumaczył, są prowadzone też działania, które mogą być wykorzystane w przyszłości do stworzenia nowych szlaków migracyjnych. - Wciąż obserwujemy zainteresowanie różnych grup cudzoziemców szlakiem przez Rosję na Białoruś. Wciąż obserwujemy próby rozmów politycznych Łukaszenki z różnymi krajami, np. z Ameryki Południowej, czy też Azji Centralnej, żeby uruchamiać różnego rodzaju połączenia transportowe z Mińskiem. W naszej ocenie takie działania mogą mieć znaczenie dla uruchomienia kolejnej fazy tego konfliktu - podkreślił.

Jak zauważył, wciąż też nie jest jasne, jak na kwestię migracji o zasięgu globalnym wpłyną wydarzenia w Afganistanie. - To jest również sytuacja, którą trzeba brać pod uwagę, że duże grupy uciekinierów z Afganistanu będą zainteresowane przemieszczaniem się przez Europę w czasie, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjająca - dodał.

- Wciąż jest dużo znaków zapytania, wciąż jest dużo niepewności i wciąż niestety nie mamy żadnych sygnałów o tym, żeby Łukaszenka i wspierający go w tym Putin zeszli z drogi wykorzystywania szlaku migracyjnego przeciwko Zachodowi - podkreślił Żaryn.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji, ocenił, że konflikt w tej chwili "jest w fazie pełzających prób destabilizowania naszej granicy". - Te próby są o tyle niepokojące, że są podejmowane z coraz większą agresją ze strony zarówno służb białoruskich, jak i cudzoziemców - powiedział.

Jak podkreślił, coraz częściej dochodzi też do prowokacji prowadzonych tylko przez służby białoruskie. - W ostatnich dobach były notowane takie próby właśnie atakowania naszej granicy, atakowania naszych funkcjonariuszy i żołnierzy, bez udziału cudzoziemców - zauważył rzecznik.

- Oceniamy tę sytuację jako wciąż będącą dużym wyzwaniem dla naszego państwa – powiedział Żaryn.

Czytaj także:

es

Czytaj także

"Dezerter jest zakładnikiem białoruskich służb". Żaryn o nieustającej propagandzie ze Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 15:05
Jak ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, "białoruska i rosyjska propaganda promuje coraz absurdalniejsze pomówienia wobec Polski. Do tych działań wykorzystywany jest dezerter". Dodał, że "uciekinier jest zakładnikiem białoruskich służb specjalnych"
rozwiń zwiń