X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ofensywa dyplomatyczna ws. sytuacji na granicy. Mateusz Morawiecki spotka się z Borisem Johnsonem

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 22:35
Dziś premier Mateusz Morawiecki spotka się w Londynie z szefem rządu Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. "Wiodącym tematem rozmów będzie sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera. 
W Londynie Boris Johnson i Mateusz Morawiecki będą rozmawiać o sytuacji migracyjnej i energetycznej
W Londynie Boris Johnson i Mateusz Morawiecki będą rozmawiać o sytuacji migracyjnej i energetycznejFoto: PAP/EPA/VICKIE FLORES

Rzecznik rządu podkreślił w komunikacie, że "prowadzone przez reżim Łukaszenki działania hybrydowe spotykają się ze stanowczą reakcją światowych liderów". Dodał, że także Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską w tej kwestii "jako członek NATO i wieloletni przyjaciel Polski".

Jak dodał Piotr Müller, poza kwestią sytuacji na granicy z Białorusią, Mateusz Morawiecki i Boris Johnson "poruszą także kwestie związane z cenami energii".

Wsparcie z Londynu

Premier Boris Johnson, przypomniał rzecznik rządu, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej, stwierdził: "W sprawie Białorusi i Rosji okazujemy solidarność naszym przyjaciołom w Polsce. Zachęcamy wszystkich do pracy na rzecz pokoju i stabilności w całym regionie Europy".

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest członkiem NATO od 1949 r., czyli od samego początku. "Rząd premiera Johnsona zapewni wsparcie Polsce w imię solidarności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego i wieloletniej przyjaźni obu państw" - napisał Piotr Müller.

"Od czerwca 2021 roku na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej prowadzone są działania destabilizujące, o charakterze wojny hybrydowej" - czytamy w komunikacie. Mińsk - podkreślono - "wykorzystuje migrantów, próbując zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. W ostatnich tygodniach działania te przybierają na sile, także przy zaangażowaniu w prowokacje białoruskich służb".

Rozmowa o energetyce

Zwrócił uwagę, że działania podejmowane na granicy, to jeden z kilku elementów, który ma wpływ na obecną sytuację w Europie. Równie ważna - dodał - jest kwestia związana z energetyką.

"Duże koszty uprawnień do emisji tony CO2 i ceny gazu, dyktowane przez głównych dostawców, bezpośrednio wpływają na wysokie ceny energii, co przyczynia się do inflacji w wielu europejskich krajach" - przekazał Piotr Müller.

Posłuchaj
00:56 11420601_1.mp3 Podczas spotkania w Londynie premierzy Mateusz Morawiecki i Boris Johnson omówią zagrożenia ze Wschodu. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Jak dodał, wizyta w Londynie to kolejne spotkanie ze światowymi liderami, które premier Mateusz Morawiecki odbywa w ostatnim czasie. Przypomniał, że 10 listopada szef polskiego rządu spotkał się w Warszawie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. W zeszłym tygodniu premier spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines oraz premierami Litwy, Łotwy i Estonii. Dodatkowo przeprowadził rozmowy telefoniczne z premierem Republiki Iraku oraz premierem Regionalnego Rządu Kurdystanu.

Ofensywa dyplomatyczna premiera

W tym tygodniu - przypomniał rzecznik rządu - odbywały się kolejne spotkania, czyli rozmowa z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz premierami Czech, Słowacji i Węgier.

"Wizyta w Zagrzebiu u premiera Republiki Chorwacji, w Paryżu u prezydenta Republiki Francuskiej, w Lublanie u premiera Republiki Słowenii i w Berlinie u kanclerz Angeli Merkel to następne odbyte spotkania, dotyczące sytuacji geopolitycznej w Europie" - wymienił Piotr Müller.

Jak podkreślił, wszystkie łączy wspólny mianownik – troska o bezpieczeństwo polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej i NATO oraz wyrazy solidarności i wsparcia. "Polska może liczyć na wsparcie sojuszników i stanowczą reakcję, związaną z aktualną sytuacją na granicy" - napisał rzecznik rządu.

10 listopada szef rządu rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem a kilka dni później z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. W tym tygodniu odbyło się też spotkanie szefa polskiego rządu z Mathiasem Cormannem, sekretarzem generalnym OECD. 

Czytaj również:

ms

Czytaj także

Wielka Brytania po stronie Polski w kryzysie migracyjnym. "Będziemy nadal pociągać reżim do odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 19:37
Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odniosło się do sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy. Działania wschodniego reżimu zostały określone przez resort jako "odrażające".
rozwiń zwiń