X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Bronimy zewnętrznej granicy UE, a także Niemiec". Premier po spotkaniu z Angelą Merkel

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:36
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek (25.11) w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła m.in. bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz koordynacji odpowiedzi państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Premier: od ciągłości relacji z Niemcami bardzo dużo zależy
Premier: od ciągłości relacji z Niemcami bardzo dużo zależyFoto: PAP/Marcin Obara

Szef polskiego rządu zaznaczył, że "relacje polsko-niemieckie są z pewnością fundamentalne dla spójności Unii Europejskiej i jakości odpowiedzi na kryzysy, które między nami mają miejsce - na obrzeżach UE, wokół Ukrainy, Mołdawii oraz w kilku innych miejscach, w tym na Bałkanach Zachodnich". 

- Od jakości współpracy między Polską a Niemcami zależy bardzo wiele. Także to, jak będziemy w stanie pracować nad utrwaleniem dobrobytu i pokoju w tej części świata - podkreślił premier na konferencji prasowej po spotkaniu. Ocenił że, w przypadku tych kryzysów "większa część nitek trzymana jest na Kremlu, przez przywódcę Rosji".

"Bronimy także Niemiec przed wielką falą uchodźców"

Odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, Mateusz Morawiecki podkreślił, że "tutaj my bronimy zewnętrznej granicy Unii, a w związku tym bronimy także Niemiec przed wielką falą uchodźców". - Łukaszenka próbował testować tę granice - "zaprosił" pierwszych kilkanaście tysięcy migrantów, a tak naprawdę użył ich jako żywych tarcz, jako instrumentów do wywołania kryzysu politycznego. Intencja była jasna: zdestabilizować UE poprzez granicę polsko-białoruską. My zatrzymaliśmy tę falę uchodźców - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier podczas konferencji przypomniał, że "doprowadziliśmy do tego, że loty z krajów Bliskiego Wschodu skończyły się, że dzisiaj jest to droga zamknięta". Jak jednak zastrzegł, "mamy obawy co do tego, że następną drogą migracji będzie przyciąganie i zapraszania uchodźców, migrantów z Afganistanu". - I to jest prawdopodobnie jeden z przyszłych ruchów na tej szachownicy działań planowanych przez (Alaksandra) Łukaszenkę i prezydenta (Rosji Władimira) Putina - wskazał szef rządu.

Kolejne sankcje wobec Białorusi

Mateusz Morawiecki wskazywał na kierunki przeciwdziałania agresji i ataków ze wschodu. - Trzeba na pewno planować na tej drabinie eskalacyjnej kolejne kroki, ale trzeba też mieć nadzieję, że nie będziemy szli tylko w górę, ale będą też kroki w dół. Trzeba planować kolejne sankcje, w tym sankcje handlowe - mówił premier.

Szef polskiego rządu nie wykluczył też, że w przyszłości przepływ towarów między Polską i Białorusią nie będzie możliwy, "jeżeli nastąpi eskalacja konfliktu przy granicy, a migranci będą używani jako narzędzie polityczne".

Spotkanie z Olafem Scholzem

W jego ocenie "od ciągłości naszej relacji z Niemcami bardzo dużo zależy". - Dlatego też za chwilę zobaczę się z bardzo prawdopodobnym przyszłym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, żeby kontynuować nasze dobre relacje i współpracę na wielu obszarach - zapewnił.

Czytaj także:

Czwartkowa wizyta premiera Morawieckiego w Berlinie wpisuje się w rozpoczętą w niedzielę serię spotkań z europejskimi liderami. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził 7 krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

Zobacz także: Jadwiga Wiśniewska o rozmowach z NATO: spotkanie będzie miało wpływ na ew. uruchomienie art. 4

nt

Czytaj także

Spotkanie Morawiecki-Macron. Tematem bezpieczeństwo UE, kryzys na granicy i sankcje wobec Mińska

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:11
Podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem mówiłem m.in. o obawach dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o gromadzeniu się rosyjskich jednostek wokół Ukrainy. odpowiedzią powinno być solidarne podejście całej UE - powiedział w środę w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier dla "Le Figaro": pokazaliśmy Łukaszence, że nie uda mu się szantażować Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 00:39
- Polska pokazała, że broni wschodniej flanki NATO i granicy Unii Europejskiej, pokazaliśmy Łukaszence, że nie uda mu się szantażować Europy - powiedział w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro" premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był także pytany o relacje Polski z UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wykonuje imponującą pracę". Jan Pietrzak o spotkaniach premiera z przywódcami UE

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:33
- Premier wykonuje na naszych oczach imponującą pracę. Ta podróż po Europie w celu wyjaśniania sytuacji jest niesamowita - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO potępiło działania reżimu Łukaszenki. Stoltenberg: eksportuje niewinnych ludzi na granice

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 15:11
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają, że reżim Łukaszenki. - Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli.
rozwiń zwiń