X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON po szczycie B-9: rozmawialiśmy o zagrożeniach, które dotyczą całej wschodniej flanki NATO

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 21:16
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że "sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO, relacje miedzy sojuszem a Unią Europejską były tematami rozmów podczas spotkania ministrów obrony państw Bukareszteńskiej Dziewiątki".
Mariusz Błaszczak: duża aktywność międzynarodowa ma na celu przedstawianie informacji nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
Mariusz Błaszczak: duża aktywność międzynarodowa ma na celu przedstawianie informacji nt. sytuacji na polsko-białoruskiej granicyFoto: PAP/Piotr Nowak

- Przedstawiłem informację dotyczącą sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Omówiłem to wszystko, co związane jest z atakiem hybrydowym, jaki reżim Łukaszenki prowadzi w stosunku do Polski, ale także do Litwy i Łotwy. Rozmawialiśmy, jak można tę sytuację rozwiązać - relacjonował Mariusz Błaszczak czwartkowe rozmowy w Bukareszcie.

Szef MON zwrócił uwagę, że tego samego dnia prezydent Andrzej Duda spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Berlinie, gdzie rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel oraz mającym objąć stanowisko szefa nowego rządu Olafem Scholzem.

- Ta aktywność międzynarodowa jest duża, naszym celem jest przedstawianie informacji na temat sytuacji, jaka ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy - powiedział Mariusz Błaszczak. Dodał, że trwają także rozmowy "na temat najlepszych metod zaradzenia temu, co się dzieje, odparcia tego hybrydowego ataku".

Zagrożenia dla krajów wschodniej flanki NATO

- Mieliśmy okazję porozmawiać na temat zagrożeń, które dotyczą całej wschodniej flanki NATO. Mówiliśmy również o sytuacji wokół granicy wszystkich państw stanowiących wschodnią flankę NATO. Mówiliśmy też, że najlepszą formułą jest odstraszanie, przedstawiłem informację, że polski rząd zamierza zwiększyć nakłady na obronność - powiedział szef MON nawiązując do zapowiedzi zwiększenia liczebności polskiego wojska i planowanych zakupów uzbrojenia. Podkreślił, że "odstraszanie i obrona to są te dwa elementy niezwykle istotne w Sojuszu Północnoatlantyckim, które stanowią o naszym bezpieczeństwie". 

Relacje NATO-UE

Jak wskazał, tematem rozmów były także relacje NATO-UE. - Byliśmy zgodni co do tego, że te relacje powinny być spójne, że nie można pozwolić na konkurencję, trzeba szukać synergii - zaznaczył minister. Jako przykład podał projekt mobilności wojsk podjęty w ramach mechanizmu stałej współpracy wojskowej w ramach UE (PESCO).

Podkreślił bliskość stanowisk państw Bukareszteńskiej Dziewiątki - państw NATO położonych na wschodnich obrzeżach sojuszu między Bałtykiem a Morzem Czarnym. - Jesteśmy w gronie przyjaciół, możemy liczyć na siebie wzajemnie - powiedział Mariusz Błaszczak. - Przedstawiłem również polskie uwagi dotyczące nowej koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego, wymieniliśmy uwagi, oceny, jesteśmy umówieni, że będziemy konsultować nasze stanowiska - poinformował szef MON, nawiązując do planowanego na 2022 r. szczytu NATO w Madrycie.

Czytaj również:

Przypomniał, że żołnierze rumuńscy służą w wielonarodowej batalionowej grupie bojowej NATO w Polsce, a Polacy wchodzą w skład wielonarodowego batalionu w Rumunii.

Zwrócił uwagę, że był pierwszym oficjalnym gościem nowego ministra obrony Rumunii, z którym odbył dwustronne spotkanie po rozmowach B9. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powierzył w poniedziałek misję sformowania rządu dotychczasowemu ministrowi obrony, emerytowanemu generałowi Nicolae Ciuce, szefem resortu obrony został Vasile Dîncu.

Bukareszteńską Dziewiątkę tworzą Polska, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia i Węgry.

Zobacz także: Rzecznik MSZ: ryzyko ponownego sprowadzenia migrantów jest realne

nt

Czytaj także

Spotkanie Morawiecki-Merkel. Cywiński: rozmowa kurtuazyjna, warto skupić się na przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:30
- Premier spotkał się z kanclerz Angelą Merkel kurtuazyjnie, z uwagi na koniec jej kadencji - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i kraje bałtyckie mogą otrzymać 200 mln euro na zabezpieczenie granicy. Deklaracja unijnej komisarz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:57
Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson rozmawiała z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. Jak przekazało MSWiA, polityk "zapewniła o możliwości przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słabnąca Europa potrzebuje silnej Polski. Felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 20:06
Wojna hybrydowa prowadzona przez Białoruś to kolejny po pandemii, bardzo trudny test przywództwa dla rządzących Polską.
rozwiń zwiń