X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ranking zaufania do polityków. Na podium prezydent, premier i lider ugrupowania

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 16:04
- Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 44 proc. badanych, liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni - 41 proc., a premierowi Mateuszowi Morawieckiemu 38 proc. - wynika z sierpniowego sondażu CBOS dot. zaufania do polityków.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP / prezydent.pl
sejm free tt 1200 .jpg
Prawo i Sprawiedliwość ze zdecydowaną przewagą nad opozycją. Nowy sondaż polityczny

Na czele sierpniowego rankingu zaufania do polityków przygotowanego przez CBOS znalazł się prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 44 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc. względem badania z ubiegłego miesiąca). Drugie miejsce zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia z 41 proc. respondentów deklarujących zaufania (bez zmian), a trzecie premier Mateusz Morawiecki, zaufanie do którego deklaruje 38. proc. (spadek o 2 pkt proc.).

Na kolejnym miejscu polityków cieszących się największym zaufaniem znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, z wynikiem 36 proc. deklarujących zaufanie (wzrost o 2 pkt proc.), lider PSL Władysław Kosiniak Kamysz z wynikiem 33 proc. (również wzrost o 2 pkt proc.) oraz lider PiS Jarosław Kaczyński z wynikiem 31 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Czytaj także:

Na dalszych miejscach znaleźli się: lider PO Donald Tusk z wynikiem 30 proc. deklarujących zaufanie (wzrost o 1 pkt proc.), minister zdrowia Adam Niedzielski, któremu ufa 29 proc. (spadek o 1 pkt proc.), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - 28 proc. (bez zmian), marszałek Senatu Tomasz Grodzki - 24 proc. (wzrost o 3 pkt proc.), lider Konfederacji Krzysztof Bosak - również 24 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), marszałek Sejmu Elżbieta Witek - 23 proc. (spadek o 1 pkt proc.), lider Porozumienia i były minister rozwoju Jarosław Gowin - 21 proc. (także spadek o 1 pkt proc.), szef klubu KO Borys Budka - 21 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.), lider Kukiz'15 Paweł Kukiz - 21 proc. (spadek o 7 pkt. proc.), wicepremier, minister kultury Piotr Gliński - 20 proc. (spadek o 1 pkt proc.), szef KPRM Michał Dworczyk - 20 proc. (bez zmian) oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek z wynikiem 19 proc. deklarujących zaufanie (wzrost o 2 pkt proc. względem ostatniego badania).

Listę polityków uwzględnionych w rankingu zamykają: minister aktywów państwowych Jacek Sasin, któremu ufa 19 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), szef MSWiA Mariusz Kamiński z wynikiem 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) oraz lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty z wynikiem 16 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

"Ranking nieufności"

Z kolei w rankingu nieufności pierwsze miejsce zdobył Kaczyński, do którego brak zaufania deklaruje 52 proc. badanych (bez zmian w stosunku do poprzedniego badania). Na drugim miejscu uplasował się Kukiz z wynikiem 51 proc. deklarujących nieufność (wzrost o 16 pkt proc.). Podium zamyka Tusk, któremu nie ufa 48 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.). Dalej uplasował się Ziobro z wynikiem 47 proc. nieufających mu respondentów (bez zmian).

Następne miejsca w rankingu nieufności zajmują: Morawiecki, któremu nie ufa 43 proc. (wzrost o 3 pkt proc.), Sasin - 42 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), Gowin oraz Budka, którym nie ufa po 40 proc. ankietowanych (odpowiednio +2 oraz -1 pkt proc.), Duda oraz Trzaskowski - po 39 proc. nieufnych (odpowiednio wzrost o 3 pkt proc. oraz brak zmian), Czarnek - 38 proc. (+4 pkt. proc), Witek - 35 proc. (+9 pkt proc.), Bosak - 32. proc. (-2 pkt proc.), Grodzki - 31 proc. (również -2 pkt proc.), Czarzasty - 29 proc. nieufnych (+3 pkt proc.), Kamiński - 28 proc. (+1 pkt proc.) oraz Hołownia z wynikiem 27 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

Czytaj także:

Listę zamykają ex aequo Kosiniak-Kamysz oraz Niedzielski, którym nie ufa po 26 proc. badanych (odpowiednio wzrost o 2 pkt proc. oraz o 1 pkt proc. względem poprzedniego badania) oraz Gliński i Dworczyk, którym nie ufa po 24 proc. (odpowiednio bez zmian oraz +1 pkt proc. od ostatniego badania).

Sondaż przeprowadzono w dniach od 16 do 26 sierpnia 2021 roku w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1166 osób (w tym: 67,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. – CATI i 10,9 proc. – CAWI).

Wybór respondenta

CBOS podkreślił, że każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) (dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS) oraz samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

Ośrodek podkreśla, że we wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.


PAP/ jb

Czytaj także

Prof. Domański: zapotrzebowanie na coś nowego jest w demokracji czymś normalnym

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:11
- Obecnie mamy układ polityczny z silnymi liderami, ale niekoniecznie jest tak, że Polacy personalizują politykę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ilu Polaków przyjęłoby u siebie w domu uchodźców? Zobacz wyniku nowego sondażu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 18:56
Za przyjęciem u siebie w domu uchodźców jest 27,5 proc. Polaków pytanych o tę kwestię, a przeciw temu jest 61,2 proc. ankietowanych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię United Surveys dla "Wprost".
rozwiń zwiń