X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Z Podhala w świat. Ks. Tischner o swoim życiu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 05:57
O rodzinnej Łopuszniej, o studiach w Krakowie, o pracy duszpasterskiej i pisarskiej. Między innymi o tym opowiadał ks. Józef Tischner w barwnych gawędach nagranych dla radiowej Dwójki.
ks. Józef Tischner
ks. Józef Tischner Foto: Wojciech Druszcz/EastNews

Posłuchaj
12:01 Dwojka Glosy z przeszlosci 14.04.2014.mp3 Ks. Józef Tischner opowiada o rodzinnych górach (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:10 Dwojka Glosy z przeszlosci 15.04.2014.mp3 Ks. Józef Tischner wspomina okres studiów w Krakowie i wybór kierunku, a także opowiada anegdoty o kolegach (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:10 Dwojka Glosy z przeszlosci 15.04.2014.mp3 Ks. Józef Tischner wspomina okres studiów w Krakowie i wybór kierunku, a także opowiada anegdoty o kolegach (Głosy z przeszłości/Dwójka)

11:39 Dwójka Głosy z przeszłości 17.4.2014.mp3 Ks. Józef Tischner o początkach pracy duszpasterskiej i pisarskiej (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:27 Dwójka głosy z przeszłości 18.4.2014.mp3 Ks. Józef Tischner wspomina swój doktorat z filozofii (Głosy z przeszłości/Dwójka)

     

- Rodzice byli nauczycielami. Kiedy się urodziłem, mieszkali w Tylmanowej, potem w Łopusznej, potem okupacja, Rogoźnik i Raba Wyżna, a potem z powrotem do Łopusznej. I tak wędrowałem tamtejszym krajobrazem – wspominał ks. Józef Tischner. Jak podkreślał, Łopuszna ma dwa istotne elementy, które wiążą Podhale ze światem kultury: kościół z poł. XV czy XVI wieku i Dworek Tetmajerów. – Poza tym cała literatura związana z Tetmajerem, nie mówiąc o tym, że wcześniej w tym dworku pisał swój "Dziennik podróży do Tatrów" Seweryn Goszczyński.

– W moim życiu było bardzo dużo studiów, bo uczyłem się na błędach – opowiadał w innym miejscu ks. Józef Tischner. – Studiowałem prawo, potem teologię, potem filozofię chrześcijańską w Warszawie, następnie filozofię w ogóle na Uniwersytecie Jagiellońskim. Myślę, że po drodze uczyłem się czegoś jeszcze – zastanawiał się. W 1949 r. młody Józef Tischner przyjechał do Krakowa z Nowego Targu, by zdawać na studia prawnicze. Zdumiał go widok autobusów i tramwajów, a także ogromnego tłumu szturmującego Uniwersytet Jagielloński.

Kliknij w zdjęcie i wejdź na stronę poświęconą ks. Tischnerowi:

Egzamin wstępny był podzielony na część pisemną i ustną. – Egzamin ustny zaczął się fatalnie – wspominał filozof. – Miałem mówić o życiorysie Lenina. Na szczęście kolega wiedział, kiedy Lenin się urodził, a ja bardzo długo i barwnie opowiadałem o dziecięctwie i młodzieńczych latach. Potem znienacka dostałem pytanie: " co to znaczy rewolucja permanentna Trockiego? ". Jakoś z tego wybrnąłem. Okazało się później, że egzamin nie tyle miał sprawdzać wiedzę, ile pochodzenie społeczne – powiedział.

Rodzice Józefa Tischnera byli nauczycielami, więc jako przedstawiciel klasy tzw. inteligencji pracującej nie miał właściwie szans zostać przyjętym na studia. Tymczasem udało mu się to dzięki wsparciu uniwersyteckich górali. – Podobno wypracowanie z egzaminu pisemnego oceniono mi na niedostateczny – mówił. – Ale Podhale to jest taka mafia. Starsi chłopcy Podhalanie niezależnie od komisji sprawdzili, jakie noty wypisano góralom. Gdy zobaczyli moją ocenę, przeczytali moje wypracowanie jeszcze raz i zanieśli na komisję. Wtedy okazało się, że zaszła przykra pomyłka. Podobno dostałem notę dobrą – opowiadał.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich wspomnień nagranych przez Annę Świderską.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jego teksty budzą z duchowej i intelektualnej drzemki"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 16:53
- Jego słowa stanowią rodzaj niepokoju intelektualnego. W tym sensie nie pozwalają spać spokojnie - mówił w 2012 roku w Dwójce Jarosław Makowski, filozof, teolog i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Levinas, Rosenzweig, czyli pytanie o źródła

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 17:53
- Podstawowy problem w myśli ks. Tischnera, poza wymiarem społecznym, to spotkanie człowieka z drugim człowiekiem i człowieka z Bogiem - mówiła w radiowej Jedynce dr Anna Karoń Ostrowska, uczennica wybitnego filozofa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia filozofii po góralsku"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:56
 - Mój ojciec został Platonem Tischnerowskiego dzieła "Historia filozofii po góralsku" - opowiadał w Jedynce Krzysztof Trebunia-Tutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kapłan kochający życie i ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 20:11
Jolanta Drużyńska z PR Kraków pokazuje w swoim reportażu (2008 rok) ks. Tischnera jako kapłana "kochającego życie i ludzi". Autorka wykorzystała amatorskie nagranie kazania wygłoszonego przez ks. Tischnera na Turbaczu wydane na CD przez Znak. Księdza profesora wspominają jego uczniowie i przyjaciele: Adam Workowski, Jarosław Gowin, Wiktor Osiatyński i Łukasz Tischner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łopuszna, Gorce, Podhale

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 20:24
Łopuszna to miejsce szczególne w życiu księdza profesora Józefa Tischnera. Wprawdzie nie urodził się w tej wsi podhlańskiej, ale tu spędził lata dzieciństwa i wczesnej młodości . 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zostało po komunizmie?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 11:09
– Komunizm jakoś odpowiada człowiekowi. Artykułuje potrzeby pewnej warstwy, która jest w człowieku, i sprawia, że jest częściowo niewolnikiem. I nie jest mu źle w tym niewolnictwie... – mówił ks. Józef Tischner w audycji Rozgłośni Polskiej BBC na temat idei komunizmu.
rozwiń zwiń