X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Napad w Rogowie - brawurowa akcja PPS

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 05:35
- Cały aparat ucisku i gwałtów utrzymywany był za pieniądze polskich podatników – tak sytuację w zaborze rosyjskim opisywał Jan Kwapiński, weteran Polskiego Ruchu Socjalistycznego. To te pieniądze stały się celem akcji w Rogowie.
foto: PAP
foto: PAP

8 listopada 1906 roku Łódzka Organizacja Bojowa PPS dokonała brawurowego napadu na rosyjski pociąg pocztowy na stacji Rogów niedaleko Łodzi. Na czele grupy, która zrabowała 37 tysięcy rubli, stał Józef Montwiłł-Mirecki.


Posłuchaj
14:17 Napad na pociąg pod Rogowem1.mp3 – Cały aparat ucisku i gwałtów utrzymywany był za pieniądze polskich podatników. Wydział Bojowy postanowił konfiskować carskim urzędnikom te pieniądze i obracać je na walkę z uciskiem carskim – napad na pociąg pod Rogowem wspomina Jan Kwapiński, weteran Organizacji Bojowej PPS. (RWE, 14.05.1963)

 

Jednym z największych problemów działaczy niepodległościowych z Organizacji Bojowej PPS, był brak pieniędzy. Ścigani przez carską policję, zmuszani do częstej zmiany miejsca zamieszkania, potrzebowali gotówki na broń, łapówki, czy wydawanie "bibuły”. W tej sytuacji jedynym sposobem na podreperowanie budżetu, były tak zwane "eksy”, czyli akcje ekspropriacyjne, inaczej napady rabunkowe.

Represje carskich żandarmów, policji, kozaków szalały w sposób bezwzględny. Cały aparat ucisku i gwałtów utrzymywany był za pieniądze polskich podatników – wspominał Jan Kwapiński.

Wydział bojowy PPS zdecydował się skonfiskować carskim urzędnikom pieniądze polskie, aby wykorzystać je na walkę z uciskiem w zaborze rosyjskim. Postanowiono dokonać napadu na pociąg pocztowy, którym carscy urzędnicy przewozili rządowe pieniądze. Na miejsce akcji wybrano stację Rogów, położoną o dziesięć minut jazdy od węzła kolejowego w Koluszkach.

Dowódcą całego oddziału był Józef Montwiłł-Mirecki pseud. Grzegorz. W przedsięwzięciu brało udział sześciu instruktorów oraz czterdziestu ośmiu bojowców, w większości łódzkich tkaczy. Wszyscy otrzymali krótką broń palną oraz fińskie noże.

O przebiegu całej akcji pod Rogowem opowiada jej uczestnik Jan Kwapiński. Posłuchaj.

mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak