Historia

Ekshumacja szczątków Maurycego Mochnackiego pod kątem repatriacji do Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:10
Polska delegacja pobrała próbki kości z grobu XIX-wiecznego publicysty i powstańca listopadowego Maurycego Mochnackiego w Auxerre w środkowej Francji. Próbki zostaną przebadane, by potwierdzić miejsce pochówki Mochnackiego, co mogłoby stanowić punkt wyjścia do przeniesienia szczątków do Polski.
Maurycy Mochnacki
Maurycy MochnackiFoto: Polona

powstanie_listopadowe663_364.jpg
Powstanie listopadowe – klęska na własne życzenie

Na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre spoczywa Maurycy Mochnacki (1803-1834) oraz kilku innych powstańców listopadowych, których groby zostały zachowane.

14 maja br. polska delegacja z konsulem Andrzejem Szydło oraz z antropologiem i lekarzem specjalizującym się w genetyce kryminalnej ze Szczecińskiego Uniwersytetu Medycznego pobrała próbki kości z grobu Mochnackiego. Trumna bohatera powstania listopadowego była kilkakrotnie przenoszona, stąd wątpliwości, czy to jego szczątki spoczywają w mogile znanej jako grób Mochnackiego. Wyniki badań mają jednak być dostępne za kilka miesięcy.

***

Czytaj także:

***

Maurycy Mochnacki był słuchaczem Szkoły Podchorążych i wraz ze swym bratem brał udział w wielu spiskach przeciwko carowi Mikołajowi I. Od 1829 roku należał do Sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Walczył m.in. w bitwie o Olszynkę Grochowską, pod Okuniewem i w bitwie pod Ostrołęką, w której został wielokrotnie ranny. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Po klęsce powstania listopadowego Maurycy Mochnacki znalazł się we Francji: był najpierw w Paryżu, następnie przeniósł się do Auxerre, aby leczyć się z choroby płuc. W 1834 roku został skazany przez władze carskie na karę śmierci przez powieszenie za udział w powstaniu. Zmarł 20 grudnia 1834 roku w Auxerre w wieku 31 lat na gruźlicę.

Polski rząd zamierza postawić pomnik Mochnackiemu – podaje lokalny dziennik "Lyonne Republicaine".

PAP/jp


Czytaj także

Wiosna Ludów – świt narodów europejskich

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 06:00
Wiosna Ludów ukazała w Cesarstwie Austriackim silne antagonizmy i konflikty narodowościowe. Był to początek rozpadu imperium, w którego w skład wchodziło kilkanaście grup etnicznych z budzącą się świadomością narodową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Bem. Całe swoje życie poświęcił walce o wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 05:35
Adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi powiedział kiedyś: "Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królestwo Kongresowe. Pół-Polska pod carskim berłem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 05:40
27 listopada 1815 roku car Aleksander I nadał konstytucję Królestwu Polskiemu, nazywanemu też Królestwem Kongresowym lub Kongresówką. Kilka miesięcy wcześniej, 20 czerwca 1815 roku w Warszawie ogłoszono powstanie Królestwa Polskiego. 
rozwiń zwiń