X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wojciech Łukaszewski. Kompozytor 69 utworów muzyki poważnej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 05:35
85 lat temu, 10 marca 1936 roku, urodził się w Częstochowie jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki poważnej drugiej połowy XX wieku, Wojciech Łukaszewski.
Fragment zapisu nutowego preludium Fryderyka Chopina
Fragment zapisu nutowego preludium Fryderyka ChopinaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Uzdolniony muzycznie

Ten wspaniały twórca muzyki był także pedagogiem, krytykiem i animatorem życia muzycznego. Co ważne, natchnął także swoich dwu synów do poświęcenia się tej dziedzinie sztuki: starszy Paweł Łukaszewski jest kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem, a od 2016 roku także prorektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Młodszy, Marcin Łukaszewski także jest kompozytorem, ale też znanym pianistą i teoretykiem muzyki w stopniach doktora nauk humanistycznych i doktora habilitowanego sztuki muzycznej.

W związku z zawirowaniami II wojny światowej swoją edukację muzyczną mógł rozpocząć dopiero w wieku 15 lat i do roku 1960 ukończył Państwowe Szkoły Muzyczne I i II stopnia w Częstochowie. Jego pierwszym wychowawcą w klasie fortepianu była Wacława Sakowicz. Oceniano go pozytywnie jako akompaniatora i chwalono za biegłe czytanie nut.

Matura zdana w 1959 roku pozwoliła na rozpoczęcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Łukaszewski wybrał Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki najpierw w klasie Tadeusza Szeligowskiego, a później Tadeusza Paciorkiewicza. Mistrzów poszczególnych dziedzin muzycznych było wielu i umiejętności, które przekazali młodemu studentowi wpłynęły znacząco na kształt jego kompozycji.

"Concertino" na fortepian i orkiestrę

Dość powiedzieć, że jako student, w 1963 roku, został przyjęty do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. To właśnie wtedy skomponował pierwszy utwór symfoniczny i było to "Concertino" na fortepian i orkiestrę. Już wtedy w kompozycjach Łukaszewskiego pojawiać zaczęły się wielkie tematy historyczne Polski - przykładem choćby temat pracy dyplomowej, którym była „Pieśń o śmierci Bolesława Chrobrego” - zaczerpnięta z kroniki Galla Anonima To monumentalne dzieło zapewniło mu uzyskanie dyplomu ukończenia studiów w 1965 roku. Prawykonanie tej historycznej kantaty miało miejsce rok później we Wrocławiu, w ramach Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej. Utwór nosił tytuł „De morte Boleslai carmina“ na baryton solo, głos recytujący, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.

Małgorzata Kosińska, na stronach "Culture.pl" opisuje dalsze losy zawodowe kompozytora: "Rok po ukończeniu studiów otrzymał stypendium Rządu Francuskiego na wyjazd do Paryża, gdzie w latach 1966-67 pogłębiał wiedzę kompozytorską u Nadii Boulanger. Po powrocie do kraju pracował jako asystent na Wydziale Wychowania Muzycznego w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (1967-68). Na stałe osiedlił się jednak w rodzinnym mieście. Jeszcze w 1967 podjął pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Częstochowie jako wykładowca przedmiotów teoretycznych. Objął także funkcję kierownika Wydziału Wychowania Muzycznego. W 1971 został dyrektorem częstochowskiej szkoły. Na tym stanowisku pozostał do końca życia".

Muzyka do wierszy

Przez cały ten czas, oprócz komponowania, zajmował się też animowaniem życia muzycznego w swojej ukochanej Częstochowie. Ciekawe jest też przyznanie mu przez Związek Kompozytorów Polskich honorowego wyróżnienia w 1968 roku za piękny utwór do wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Pieśń o żołnierzach Westerplatte". Do innych znanych utworów Wojciecha Łukaszewskiego należą choćby: "Te żywieckie pola", "Wariacje c-moll" w dwu cyklach, "Trzy Pieśni" do słów Juliana Przybosia, "Mazowsze" do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, "Oda na Gdańska", słynne "Freski Wrocławskie", monumentalna "Nike", "Glorkanto (Pochwała Stworzenia)" czy "Litania do Madonny Treblińskiej".

Łukaszewski często inspirował się pięknymi utworami poezji i literatury - wspomniani wcześniej Gall Anonim, Przyboś, Baczyński czy Gałczyński to nie jedyni twórcy dla których powstawały piękne kompozycje. Wśród kolejnych znajdziemy Mieczysława Jastruna, Marię Konopnicką, Adama Mickiewicza, Władysława Broniewskiego, Federico Garcia Lorca, Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Grochowiaka, Kazimierza Przerwę-Tetmajera i wielu innych.

Wielki kompozytor odszedł w połowie kwietnia 1978 roku w Częstochowie i co charakteryzuje siłę jego pracy twórczej, tworzył nowe kompozycje mimo pogarszającego się stanu zdrowia. Stąd oprócz skomponowanych wcześniej 60 kompozycji pozostało jeszcze 9 nieukończonych, z których kilka zostało dopracowanych pośmiertnie przez syna Pawła Łukaszewskiego. Podczas mszy żałobnej zostały wykonane fragmenty dwu utworów kompozytora. Więcej z nich można znaleźć w Internecie i mamy nadzieję, że wielu melomanów z szacunkiem wspomni Wojciecha Łukaszewskiego, wsłuchując się w jego piękne utwory.

PP


Czytaj także

Krzysztof Penderecki. 87. urodziny wybitnego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 06:00
Jest wymieniany jako jeden z największych kompozytorów muzyki poważnej XX wieku. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na świecie, jest także kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia w Polsce, przyznawanego za wybitne zasługi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Kilar: "bawię się muzyką, instrumentami, dźwiękami"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 05:45
17 lipca 1932 roku urodził się Wojciech Kilar, wybitny kompozytor muzyki symfonicznej i filmowej. Zwłaszcza w dziedzinie muzyki filmowej nie miał w Polsce równych odnosząc także sukces międzynarodowy dzięki muzyce do filmu Francisa Forda Coppoli pod tytułem "Dracula" (1992).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od dziecka chciałam być kompozytorką". Grażyna Bacewicz o swojej muzycznej drodze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 05:56
- Już po moich wczesnych próbach komponowania wiedziałam, że moim głównym celem życia będzie pisanie muzyki - wspominała Grażyna Bacewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia. Wybitna kompozytorka i skrzypaczka urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi.
rozwiń zwiń