X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Anna German: wychowały mnie babcia i mama

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 05:45
- Choć moja babcia była cudowna, prawie wszystko jej zawdzięczam, przez całe dzieciństwo z utęsknieniem czekałam na powrót mamy z pracy, na rozmowy przy stole - opowiadała Anna German w jednym z archiwalnych radiowych nagrań. 25 sierpnia wspominamy 39. rocznicę śmierci tej znakomitej, przedwcześnie zmarłej piosenkarki.
Anna German, Sopot 1963 r.
Anna German, Sopot 1963 r.Foto: PAP/Dionizy Gładysz

Choć tyle minęło już lat / Choć życia niemało za nami /Lecz dziećmi jesteśmy jak dawniej /I matki nas chronią od zła.

(fragm. piosenki Anny German "Czekasz na mnie, mamo")

anna german 1200.jpg
Anna German. "Nigdy nie uczyłam się śpiewać"

"Ania chorowała, wszędzie odmawiano leczenia"

- Jestem z pochodzenia Holenderką. Urodziłam się w rosyjskiej kolonii mennonitów na Kubaniu - mówiła w Polskim Radiu Irma Berner, matka Anny German. - Skończyłam Instytut Pedagogiczny w Odessie, potem pracowałam na Ukrainie, ale moja mama i moje rodzeństwo byli w środkowej Azji, tam pojechałam. Pracowałam w szkole i poznałam mojego przyszłego męża. Ścigali go, był bardzo nieszczęśliwy – opowiadała.

Młode małżeństwo postanowiło przeprowadzić się gdzieś "dalej i głębiej" z obawy przed politycznymi prześladowaniami. - Pojechaliśmy do Urgenczu w Uzbekistanie. Tam w małym szpitalu urodziłam Anię. Kiedy miała roczek, wyjechaliśmy do Taszkientu. Ania wtedy bardzo chorowała, byłam u lekarzy, wszędzie, ale odmawiali leczenia. Nagle Uzbek, u którego wynajmowaliśmy mieszkanie, podszedł i powiedział: "dam ci lek dla twojego dziecka". I dał mi korę z granatu. Ania to piła i wyzdrowiała - wspominała Irma Berner.

Posłuchaj
14:14 losy - irma berner___19387_tr_2-2_1048392314da5056[00].mp3 Rozmowa z Irmą Berner, matką Anny German (PR, 1988)

Dwie najważniejsze kobiety

W 1937 roku NKWD aresztowało pod zarzutem szpiegostwa Eugeniusza Germana. W 1938 roku został rozstrzelany.

- Bardzo wcześnie straciłam ojca. Wszystkie obowiązki musiała przejąć moja matka. Pracowała od rana do nocy, dlatego na zabawę, na bliski kontakt już prawie nie było czasu. Pracę miała bardzo wyczerpującą, była nauczycielką. Dlatego cały obowiązek i radość wychowywania spadł na moją babcię - opowiadała Anna German.

Jak przyznała, jej postawa życiowa - "wszystko, co czuję, mój stosunek do ludzi, do świata całego" - jest w pewnej mierze odbiciem myśli i sposobu życia właśnie jej babci.

W stosunku do matki Anna German również nie szczędziła ciepłych słów. - Jest wspaniałą kobietą, umiała sobie w tych najtrudniejszych wojennych chwilach poradzić. Kocham ją bardzo - podkreślała. - Teraz ma chyba najszczęśliwszy czas w swoim życiu, bo może cała swoją miłość dać wnuczkowi, którego bardzo kocha i którego troszkę w związku z tym psuje. No, ale z tym tak chyba musi już być  - mówiła z uśmiechem Anna German.

 

Posłuchaj
03:54 AG o matce.mp3 Anna German o swojej babci i matce (PR, 1978)

***

30 marca 2019 roku w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbył się w ramach spotkań Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia koncert piosenek Anny German "Tańczące Eurydyki".

***

"Jesteś inna od każdej z nas"

W wieku dziesięciu lat Anna wyemigrowała z babcią i matką do Polski. Początkowo mieszkały w Nowej Rudzie, w 1949 roku przeprowadziły się do Wrocławia.

Jako piosenkarka zadebiutowała w 1960 roku we wrocławskim kabarecie studenckim "Kalambur". W 1963 roku wzięła udział w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła drugą nagrodę. Rok później otrzymała drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu, śpiewając "Tańczące Eurydyki". Piosenka została również dwukrotnie wyróżniona na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Rozpoczęła się wielka, również międzynarodowa, kariera.

O Annie German z tych lat pięknie mówiła w Polskim Radiu Irena Santor.

- Przyszłam kiedyś na nagranie "Podwieczorku przy mikrofonie" i przy stoliku zobaczyłam nieznaną mi dziewczynę. Przyglądałam się jej ukradkiem: ładna, skupiona, trochę jakby zawstydzona, może czymś speszona,. Zaintrygowała mnie. W pewnym momencie z estrady padło: "Anna German". Nieznajoma podchodzi do mikrofonu i zaczyna śpiewać. Ma jasny, dźwięczny, bardzo dobrze ustawiony głos, śpiewa idealnie czysto, jej głos ma charakterystyczne, do nikogo niepodobne brzmienie – opowiadała Irena Santor.

- Słuchałam coraz uważniej i myślałam: "Skąd się wzięłaś? Jesteś inna od każdej z nas. Nie starasz się podobać, a jednak od razu przykułaś uwagę słuchaczy. Jesteś jedyna" – wspominała piosenkarka.

W opowieści Ireny Santor między innymi również o fenomenalnym talencie lingwistycznym Anny German ("Włosi nie wierzyli, że nie jest Włoszką, Niemcy uważali, że jest Niemką, Rosjanie, że Rosjanką, a Grecy, że na pewno Greczynką, bo jej piosenki pachną Akropolem") czy o jej życiu prywatnym.


Posłuchaj
20:08 I Santor o AG.mp3 Irena Santor opowiada o Annie German (PR, 1997)

"Tak bardzo chcę żyć"

W 1967 roku, gdy wracała z koncertu we Włoszech, Anna German uległa poważnemu wypadkowi. Na scenę powróciła trzy lata później - na Festiwalu Piosenki w Opolu, zdobyła tam nagrodę za utwór "Człowieczy los" oraz "Być może". Jej przerwana kariera rozwijała się.

W połowie lat 70. wykryto u niej chorobę nowotworową.

- Jak już zachorowała i siedziała przy oknie, patrzyła na ptaszki, wiedziała, że musi umrzeć – wspominała matka Anny. – Powiedziała: "ja tak bardzo chcę żyć, mam dla kogo żyć, mam syna, ale ja muszę umrzeć". W swojej piosence "Na tamten brzeg" przepowiedziała swoją śmierć - mówiła Irma Berner.

jp

Czytaj także

Anna German uczyniła z piosenki Anny Jantar przebój w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 14:03
- Anna German zapragnęła nagrać dwie piosenki z repertuaru Anny Jantar: "Żeby szczęśliwym być" i "Chcę kochać". Pierwszą po rosyjsku i angielsku, a drugą po niemiecku - mówiła w Jedynce Mariola Pryzwan, biografka obu piosenkarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaja Mianowana: teksty piosenek Anny German są bardzo osobiste

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 15:08
- Każdy wydobywa z piosenek Anny German to, co jest mu bliskie. Ja zawsze staram się znaleźć w nich coś, z czym ja czuję się bardzo związana - powiedziała w radiowej Jedynce wokalistka Kaja Mianowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Nakonieczna: Anna German była objawieniem

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 17:03
- Anna German była taką artystką, że bardzo dużo zakątków na świecie traktowało ją jak swoją - mówi w "Muzycznej Jedynce" Małgorzata Nakonieczna, laureatka I Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German.
rozwiń zwiń