X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Sachsenhausen - miejsce kaźni "Grota"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 05:55
22 kwietnia 1945 oddziały 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej wyzwoliły obóz Sachsenhausen.
Więźniowie Sachsenhausen
Więźniowie SachsenhausenFoto: Wikipedia/domena publiczna

Obóz został założony z rozkazu Heinricha Himmlera w 1936 roku. Sachsenhausen znajdował się 30 km od Berlina i był jednym z najdłużej funkcjonujących tego typu miejsc na terenie Niemiec. Szkolili się w nim SS-mani, którzy później administrowali innymi obozami, zbrodniczą działalność prowadził tu m.in. przyszły komendant Auschwitz-Birkenau Rudolf Hoess.

src="//static.prsa.pl/3f5bf262-aed5-4ca5-88bc-b84ae6064666.file"

Do Sachsenhausen trafiali więźniowie różnych narodowości: Polacy, Niemcy, Romowie, Żydzi i jeńcy sowieccy. Wśród nich byli m.in. były premier Hiszpanii Largo Caballero (aresztowany we Francji), kanclerz Austrii Kurt von Schuschnigg, czy Pierre Grégoire, prezes Izby Deputowanych Luksemburga. Do obozu wysłano także polskich naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, aresztowanych w ramach akcji Intelligenzaktion. We wspomnieniach byłego więźnia Sachsenhausen Lucjana Mierzwińskiego szczególnie zapisał się Ernst Schneller, który był przywódcą nielegalnej organizacji oporu wewnątrz obozu.


Posłuchaj
08:03 solidarność więźniów w hitlerowskich obozach zagłady.mp3 Lucjan Mierzwiński, były więzień Sachsenhausen wspomina życie obozowe i akty solidarności wśród więźniów, audycja Ewy Kaniewskiej (28.04.1978)

 

- To był duchowy i faktyczny przywódca więźniów (…). Osadzono go na bloku polskim. Pamiętam, że kiedy na urodziny koledzy niemieccy przynieśli mu chleb, cały ten chleb, jaki otrzymał, rozdzielił wśród polskich kolegów - wspominał zabitego 11 października 1944 Schnellera gość audycji Ewy Kaniewskiej.


Posłuchaj
13:48 Generał Rowecki w Sachsenhausen Rozmowa z dr. Emilem Wołyńcem, więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Oświęcim (1940-44) i Sachsenhausen (od lipca 1944 ) na temat gen. Stefana Grota-Roweckiego. Komendant głównym ZWZ-AK przebywał w obozie Sachsenhausen (podobozie Zellenbau) od aresztowania przez Gestapo w czerwcu 1943 aż do swojej śmierci.

 

Zamordowany za Powstanie Warszawskie

W obozie zginął m.in. komendant Armii Krajowej, Stefan Grot-Rowecki, prawdopodobnie między 2 a 7 sierpnia 1944 na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera.

- Wielokrotnie przyjeżdżał do generała SS-Gruppenführer Heinrich Müller, szef gestapo. Müller usiłował zachęcać generała do znalezienia sposobów złagodzenia stosunków polsko-niemieckich. Natrafiał na zdecydowane odmowy generała - wspominał współwięzień Roweckiego, Wołodimir Stachiw na antenie Radia Wolna Europa.


Posłuchaj
03:06 Grot-Rowecki w Sachsenhausen.mp3 Działacz ukraiński i były więzień Sachsenhausen Wołodymir Stachiw wspomina postać Stefana Grota-Roweckiego (RWE)

 

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Gdy Armia Czerwona i Wojsko Polskie przekroczyły 1 lutego 1945 Odrę, zarządzono ewakuację obozu. Część więźniów zgładzono, pozostałych pognano w "Marszu Śmierci" na północ Rzeszy. Przez obóz przewinęło się łącznie ponad 200 000 więźniów. Zginęły dziesiątki tysięcy, w 2014 roku muzeum KL Sachsenhausen opublikowało listę nazwisk 22 tys. ofiar obozu. Lista nie jest pełna, księgi ewidencyjne SS zniszczyło przed wyzwoleniem obozu.

bm

Czytaj także

76. rocznica śmierci gen. Stefana Grota-Roweckiego. Został zamordowany na rozkaz Himmlera

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:55
Niemcy zamordowali komendanta Sił Zbrojnych AK, a władze Ludowe PRL skazały go na zapomnienie. Bardzo długo nie wspominano o gen. Grocie-Roweckim na lekcjach historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Grot. Kulisy zdrady i śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 21:25
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o zagadkowych i dramatycznych okolicznościach śmierci generała Stefana Grota-Roweckiego.
rozwiń zwiń