X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jak dasz palec, wezmą całą rękę". Jarosław Popek o sporze z KE ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 13:17
- Uważam, że powinniśmy robić to, co robiliśmy do tej pory, czyli nie płacić żadnych kar, czekać na to, co zrobi Komisja Europejska, nie wycofywać się ze swoich działań. Jest takie powiedzenie: jak dasz palec, wezmą całą rękę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Popek z Radia Gdańsk.
Jarosław Popek zaznaczył, że kwestia Izby Dyscyplinarnej SN powinna zostać rozwiązana w sposób zgodny z polskim prawem
Jarosław Popek zaznaczył, że "kwestia Izby Dyscyplinarnej SN powinna zostać rozwiązana w sposób zgodny z polskim prawem"Foto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Jak przekazał Andrzej Sadoś (Stały Przedstawiciel Polski przy UE) "Polska przekazała w poniedziałek Komisji Europejskiej wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". Termin na przekazanie szczegółowych wyjaśnień mijał 10 stycznia. Pismo otrzymała szefowa dyrekcji generalnej KE ds. wymiar sprawiedliwości Ana Gallego Torres. Sprawę skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Popek z Radia Gdańsk.

"Nadal nie powinniśmy płacić"

- Jeżeli do tej pory staliśmy na bardzo twardym stanowisku, mówiąc o tym, że nie powinniśmy i nie będziemy płacić tych kar nałożonych jednoosobowo przez urzędniczkę Komisji Europejskiej, to nadal nie powinniśmy ich płacić - powiedział gość audycji.

Jarosław Popek zaznaczył, że jest ciekawy, "co znalazło się w tych wyjaśnieniach". - Mam nadzieję, że tam jest zamieszczona taka "mapa drogowa", w jaki sposób chcemy dojść do porozumienia z Komisją Europejską w kwestii Izby Dyscyplinarnej SN - stwierdził.

Wydaje mi się, że kwestia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego powinna zostać rozwiązana w sposób zgodny z polskim prawem, zgodny z konstytucją RP, zgodnie z ustawami. Nie można tego zrobić z dnia na dzień, to musi być nowa ustawa. To musi być nowelizacja ustawy, która powołała Izbę Dyscyplinarną SN, więc nie jest to sprawa szybka, sprawa łatwa - ocenił Jarosław Popek.

Posłuchaj
22:28 jarosław popek.mp3 Jarosław Popek o sporze między Polską a Komisją Europejską ("Temat dnia/ Gość PR24") 

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że "w tle mamy cały czas pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy". - Pomimo wielu działań, które rząd podejmuje, żeby walczyć z inflacją, żeby wspomagać polską gospodarkę w czasie pandemii, to jednak te pieniądze są Polsce bardzo potrzebne - mówił.

- Nie wiem, czy rząd pójdzie, chociażby ten jeden krok jeszcze wstecz, żeby powalczyć o te pieniądze, czy pozostanie na swoim stanowisku. Uważam, że powinniśmy robić to, co robimy do tej pory, czyli nie płacić żadnych kar, czekać na to, co zrobi Komisja Europejska, nie wycofywać się ze swoich działań. Jest takie powiedzenie, jak dasz palec, to wezmą całą rękę - podkreślił Jarosław Popek. 

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN

Trybunał Sprawiedliwości UE 4 lipca 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Po niespełna dwóch miesiącach, 7 września, Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych. KE podała wówczas, że uważa, iż Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.

Pod koniec października TSUE poinformował, że Polska - z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN - została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański  

Gość: Jarosław Popek (Radio Gdańsk)

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 11.33

PR24/nt

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: reforma Sądu Najwyższego jest konieczna. Rozmawiamy o założeniach z prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 23:13
W Sądzie Najwyższym trwa rebelia części sędziów - ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego konieczna jest więc reforma SN, której założenia - jak mówił - zostały już przygotowane i są obecnie przedmiotem rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w funkcjonowaniu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Reorganizacja na kilku płaszczyznach

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 21:30
Od początku roku likwidacji uległo pięć wydziałów dotychczas funkcjonujących w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, a na ich miejsce utworzono trzy nowe - poinformowano w komunikacie na stronie SN. Zmiany, jak wyjaśniono, mają pozwolić na lepszą organizację pracy Izby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o praworządność. Będzie kolejne unijne wysłuchanie Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 20:42
Kierująca pracami Unii Europejskiej w tym półroczu Francja, chce w marcu zorganizować wysłuchanie Polski w ramach procedury związanej z art. 7 unijnego traktatu dotyczącej praworządności.
rozwiń zwiń