X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Trybunał Sprawiedliwości UE

TK zbada zgodność Traktatu o UE z polską konstytucją. Premier złożył wniosek

Premier Mateusz Morawiecki we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego napisał, że przepisy prawa unijnego, które umożliwiają między innymi odstąpienie od stosowania polskiej konstytucji i kontrolę przez sądy niezawisłości sędziów, budzą istotne i daleko idące wątpliwości konstytucyjne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Mateusz Morawiecki Trybunał Sprawiedliwości UE

Sytuacja frankowiczów. "Orzeczenia TSUE i SN zbliżą do ugodowego rozwiązania sporów"

- Orzeczenia TSUE i SN są nam bardzo potrzebne. Potrzebujemy stabilizacji rozumianej jako przesądzenie pewnych spraw po to, aby umożliwić każdej stronie realną ocenę tego, co można uzyskać. Moim zdaniem to bardzo zbliży do znalezienia ugodowego rozwiązania tych sporów - powiedział o sytuacji kredytobiorców we frankach szwajcarskich dr Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  kredyt walutowy pieniądze bank Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wniosek do TSUE przeciw Polsce. Prof. Kleiber: źródłem problemu jest rozumienie praworządności

- Nie widzę powodów, dla których można kwestionować naszą praworządność, ale politycy europejscy mają inne zdanie, bo rozumieją inaczej praworządność. Jest to problem, który nie ma dobrego rozwiązania. Najnowsza historia uczy nas, że ten spór może trwać w nieskończoność, bo wynika to z niejasnych zapisów w umowach europejskich - powiedział o wniosku Komisji Europejskiej przeciwko Polsce prof. Michał Kleiber.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE prawo sądownictwo ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Próba odwrócenie uwagi". Wójcik o wniesionej do TSUE sprawie przeciwko Polsce

Próbą "odwrócenia uwagi od własnych problemów" nazwał dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu przeciw Polsce sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Niezawisłość sędziowie noszą w sobie. Nie da się zadekretować niezawisłości żadnym aktem prawnym - mówił w rozmowie z Informacyjnej Agencji Radiowej Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Wójcik Ministerstwo Sprawiedliwości Trybunał Sprawiedliwości UE

KE kieruje do TSUE sprawę przeciw Polsce. Rzecznik rządu: to wniosek bez prawnego uzasadnienia

"Regulacja obszaru związanego z wymiarem sprawiedliwości należy do wyłącznej domeny krajowej, co wynika wprost z Konstytucji RP i unijnych traktatów" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do wniosku Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska ŚWIAT Europa sądownictwo Piotr Müller

Wniosek premiera Morawieckiego do TK. Radosław Fogiel zdradza szczegóły

- Niektórzy negują to, co powinno być aksjomatem w polskim systemie prawnym. Wynika to z ich wirtualnych celów politycznych i jest wyrazem pewnej krótkowzroczności. Stąd wniosek premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Fogiel Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo sąd POLSKA

Skarga ws. "polskich obozów śmierci" trafi do TSUE? Wiceszef MS: nie może być zgody na fałszowanie historii

Ministerstwo sprawiedliwości zwróciło się o skierowanie do Komisji Europejskiej sprawy Karola Tendery, więźnia Auchwitz, który pozwał niemiecką telewizję ZDF za użycie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne". ZDF nigdy nie wykonała wyroku krakowskiego sądu, który w 2016 roku uznał, iż określenie "polskie obozy" było kłamstwem, naruszającym dobra Karola Tendery i nakazał telewizji przeprosić byłego więźnia. Karol Tendera zmarł w 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE

Wyrok TSUE ws. podatku sklepowego. Anna Zalewska: dla polskiego rządu to duża satysfakcja

- Wczorajszy wyrok TSUE daje dużą satysfakcję polskiemu rządowi, który podczas kampanii mówił, że będzie zmierzał do opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych. To ważny komunikat - powiedziała Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska pandemia dyplomacja Trybunał Sprawiedliwości UE ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 podatek sklepy opozycja

Wyrok TSUE ws. podatku handlowego. "To tylko potwierdzenie, że jest on zgodny z unijnym prawem"

Należało spodziewać się, że wyrok TSUE w sprawie polskiego podatku od handlu będzie dla nas korzystny. UE powinna zresztą zająć się problemem opodatkowania wielkich sieci handlowych i tym, że nie płacą one podatków w krajach, w których prowadzą działalność, a np. rejestrują się w europejskich rajach podatkowych - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Ekonomista Marek Zuber zaznaczał, że szczególnie istotne jest to, iż TSUE nie odnosił się do kwestii narodowości kapitału, a jedynie do kwestii naruszenia zasady selektywności jako takiej.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE POLSKA GOSPODARKA handel sklepy

"Pozwoli uzyskać 1,5 mld zł w tym roku". Smoliński o wyroku TSUE ws. podatku od sprzedaży detalicznej

Poseł PiS Kazimierz Smoliński podkreślił w Polskim Radiu 24, że wyrok TSUE ws. podatku handlowego "pozwoli w tym roku uzyskać 1,5 mld złotych". Do ostatniego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w audycji "Dwie strony" odniósł się również Wiesław Szczepański z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Eliza Olczyk Kazimierz Smoliński Prawo i Sprawiedliwość lewica Trybunał Sprawiedliwości UE podatek

Wyrok TSUE ws. podatku od sprzedaży detalicznej. Müller: jest zgodny z polskim stanowiskiem

"Wyrok TSUE dotyczący podatku od sprzedaży detalicznej jest zgodny ze stanowiskiem Polski. Jednocześnie wyraźnie potwierdza, że kompetencje UE muszą być jasno i klarownie przyznane właściwym organom UE i nie mogą być interpretowane rozszerzająco" - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Piotr Müller rząd ŚWIAT Europa Unia Europejska

Podatek od sprzedaży detalicznej. Polska wygrywa sprawę z KE przed TSUE

Polska wygrała z Komisją Europejską w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie podatku handlowego. Chodzi o daninę nałożoną na sprzedawców detalicznych pobieraną od przychodów. Sędziowie uznali, że Polska ma prawo stosować podatek od sprzedaży detalicznej, bo nie narusza on unijnego prawa dotyczącego pomocy państwa. Podzielili tym samym argumenty rzecznika generalnego Trybunału sprzed kilku miesięcy, oddalili odwołanie Komisji i podtrzymali orzeczenie Sądu Unii Europejskiej z 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE podatki sądownictwo