X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN. Sadoś: Polska przekazała wyjaśnienia KE

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 11:10
Jak poinformował Andrzej Sadoś (Stały Przedstawiciel Polski przy UE) "Polska przekazała w poniedziałek Komisji Europejskiej wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego". Termin na przekazanie szczegółowych wyjaśnień mijał 10 stycznia.
Co dalej z Izbą Dyscyplinarną SN? Andrzej Sadoś podał nowe informacje
Co dalej z Izbą Dyscyplinarną SN? Andrzej Sadoś podał nowe informacjeFoto: JOHN THYS/AFP/East News

Pismo otrzymała szefowa dyrekcji generalnej KE ds. wymiar sprawiedliwości Ana Gallego Torres.

Trybunał Sprawiedliwości UE 4 lipca 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Po niespełna dwóch miesiącach, 7 września, Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych. KE podała wówczas, że uważa, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.

Pod koniec października TSUE poinformował, że Polska - z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN - została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. Zapowiedź prezesa PiS

Już w lecie ubiegłego roku likwidację Izby Dyscyplinarnej zapowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak uzasadniał, izba ta nie sprawdziła się. Także premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Z kolei z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że projekt reformujący Sąd Najwyższy jest przygotowywany.

W ostatnim czasie Izba Dyscyplinarna SN nie orzeka w większości spraw dotyczących sędziów, rozstrzygając jednak pewne takie sprawy. Dzieje się tak m.in. w związku z zarządzeniami I prezes SN Małgorzaty Manowskiej z sierpnia i listopada, zgodnie z którymi nowe sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będą trafiały do sekretariatu I prezesa SN. Obowiązują one do 31 stycznia 2022 r.

Zobacz: Polska czeka na środki z KPO. Krzysztof Bosak: działania KE są bezprawne

Czytaj także:

pb

Czytaj także

Spór z unijnymi instytucjami. "Politico": Polska ma rację w kwestii supremacji prawnej UE

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 21:19
"Kiedy kraje członkowskie miały szansę uznać nadrzędność prawa unijnego, nie skorzystały z niej. Prawda jest o wiele bardziej skomplikowana i bardziej niepokojąca dla UE. Miejsce Polski w Europie jest nadal dość bezpieczne. Mniej pewna jest natomiast przyszłość UE jako quasi-federacji" - komentuje "Politico". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie 2021 roku. Karnowski o sporze Warszawa-Bruksela: UE jest jednocześnie graczem i sędzią

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 00:10
- Jeśli chodzi o spór z UE, to obraz jest bardzo ciężki, ponieważ niestety jest to silniejszy przeciwnik, który dysponuje pozycją sędziego. Jest stroną na boisku i ma sędziego z gwizdkiem, czyli Trybunał Sprawiedliwości UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci". Gośćmi audycji byli również Hubert Biskupski (zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu") oraz Piotr Lisicki (redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: UE przestaje być wspólnotą demokratyczną

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 18:55
- Dziś Niemcy, jeden z członków założycieli UE mówi wprost, w programie rządowym, że zamierza przemienić Unię, taką jaka jest zapisana w traktatach, w superpaństwo, a wiedząc że nie jest to możliwe przez zmianę traktatów, poza i ponad nimi - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń