X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Prawo do aborcji jest prawem człowieka". Senyszyn o rezolucji Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 17:15
- Gdyby ustawodawca w Polsce chciał, żeby ochrona życia była od momentu poczęcia, to taki zapis znalazłby się w konstytucji. Natomiast w Polsce jest ochrona życia i dotyczy ludzi, czyli obywateli. Obywatelem zostaje się w chwili urodzenia. Mamy do czynienia z manipulacją w tej sprawie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Senyszyn z Lewicy.
Audio
  • Joanna Senyszyn o rezolucji PE ws. aborcji w Polsce (Rozmowa PR24)
Joanna Senyszyn
Joanna SenyszynFoto: PR24

W czwartek europosłowie mają przyjąć rezolucję złożoną przez lewicę. Projekt rezolucji dotyczącej "Faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce" potępia ograniczenie praw kobiet w Polsce i łamanie praworządności przez rząd PiS. Europejska Partia Ludowa, do którego należy PO i PSL powiedziała, że podpisze rezolucję, ale złoży uwagi. 

parlament europejski free europarlament free shut 1200.jpg
Debata w PE ws. aborcji w Polsce. Europoseł PiS: chodzi o podtrzymanie wygasających protestów

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że PO i PSL nigdy nie popierały rezolucji ws. równości kobiet i mężczyzn oraz praw osób LGBT. - W najlepszym razie wstrzymywały się. Na szczęście popierali konserwatyści z innych krajów. Dlatego, że większość ludzi rozumie, że ludzie są sobie równi. Natomiast zakaz aborcji jest instytucjonalną formą przemocy państwa wobec obywateli - powiedziała Joanna Senyszyn. 

Joanna Senyszyn tłumaczyła, że we wszystkich cywilizowanych krajach, w tamtejszych konstytucjach, znajduje się zapis o ochronie życia, ale równocześnie jest dopuszczona aborcja. - PO uległa naciskom, to nasz sukces. Wstyd im było powiedzieć, że są przeciwko prawom kobiet. Dlatego, że prawo do aborcji jest powszechnie uznawane za prawo człowieka. Gdyby ustawodawca w Polsce chciał, żeby ochrona życia była od momentu poczęcia, to taki zapis znalazłby się w konstytucji. Natomiast w Polsce jest ochrona życia i dotyczy ludzi, czyli obywateli. Obywatelem zostaje się w chwili urodzenia. Mamy do czynienia z manipulacją w tej sprawie. Mówi się "zabicie dziecka poczętego", a to jest po prostu usunięcie ciąży, zabieg medyczny. Kobiety mają prawo do tego zabiegu, jest on powszechnie wykonywany w świecie, częściej niż zabiegi stomatologiczne. Tak po prostu jest, trzeba przyjąć to do wiadomości. Polska nie chce przyjąć tego do wiadomości i ciągle nagina prawo, twierdząc, że chodzi o zabijanie dzieci - stwierdziła poseł Lewicy.

Posłuchaj
12:16 PR24_AAC 2020_11_25-16-37-10.mp3 Joanna Senyszyn o rezolucji PE ws. aborcji w Polsce (Rozmowa PR24)

 

Joanna Senyszyn zauważyła, że do pewnego momentu płód nie jest zdolny do samodzielnego życia poza organizmem matki. Dodała, że przyjęło się, iż do tego momentu można usuwać ciążę. - Nie ulega wątpliwości, że chodzi o żywy organizm. Jednak życie człowieka ma nie tylko aspekt fizyczny. Natomiast życie płodu do pewnego momentu jest tylko fizyczne. Życie człowieka posiada także aspekt psychiczny i społeczny. Dopiero te trzy aspekty składają się na pełnię życia. Jeśli będziemy się skupiać tylko na aspekcie fizycznym, to niedługo dojdziemy do obłędu, że będziemy chronić plemniki. Do takich absurdów nie powinno dochodzić - podkreśliła poseł Lewicy.

Czytaj także:

Jej zdaniem niewłaściwe jest również określenie aborcja na życzenie. - Jeżeli kobieta uważa, że z jakichś powodów musi dokonać aborcji, to powinna mieć takie prawo zapisane w przepisach. Może też nie być żadnych regulacji w tej sprawie. Na zasadzie co nie jest zabronione, to jest dopuszczone. W Polsce są bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące usuwania ciąży. Kobieta nie może sama o tym decydować. Ustawa z 1993 roku doprowadziła do powstania nielegalnego rynku aborcyjnego - powiedziała Senyszyn.

Jej zdaniem granicą dopuszczalności ciąży powinna być zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki. W określonych przypadkach, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, to nawet w późniejszym okresie. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Joanna Senyszyn (Lewica)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 16.35

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Projekt rezolucji frakcji EKR ws. aborcji. Prof. Legutko: to poparcie dla polskich władz i TK

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 11:51
Poparcie dla polskich władz i Trybunału Konstytucyjnego zawiera projekt rezolucji grupy europejskich konserwatystów w Parlamencie Europejskim, do której należą deputowani Prawa i Sprawiedliwości. To jest odpowiedź na inicjatywę dotyczącą aborcji przygotowaną przez socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów, w którym jest mowa o potępieniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń