Artysta nie jest odtwórcą tylko twórcą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:53
Polskie przedszkola zdobią obrazki dzieci. Zachwycają się nimi rodzice, a Zofia Dubowska zauważa, że w całym kraju maluchy tworzą to samo - kurczaki, choinki i syrenki.
Audio
  • Zofia Dubowska i Jan Bajtlik opowiadają o książce "Kto to jest artysta" (Czwórka/Stacja Kultura)
Artysta nie jest odtwórcą tylko twórcą
Foto: Fot.: Glow Images/East News

Zofia Dubowska bez wahania daje odpowiedź na pytanie: Kto to jest artysta. - To ktoś kto tworzy - wyjaśnia w Czwórce, o tym też opowiada książka, której jest współautorką.

- Publikacja "Kto to jest artysta" jest adresowana do dzieci, bo zwiedziłam kilka przedszkoli, nie tylko w Warszawie, i w każdym z nich wisiały te same prace. Były to te same Syrenki warszawskie, kurczaczki, jajeczka w koszyczku - wyjaśnia autorka. - Ta książka ma pokazać, że artysta nie jest odtwórcą tylko twórcą, wymyśla coś na nowo. Tworzy nową jakość - podkreśla.

Książka powstała we współpracy Zofii Dubowskiej z Janem Bajtlikiem. Razem pracowali nad tekstem, który napisała Dubowska. Jan Bajtlik odpowiada też za układ graficzny tej książki i za typografię, która jest bardzo ważnym elementem, w wielu wypadkach funkcjonuje jako obraz.

/

Zofia Dubowska na co dzień pracuje w Zachęcie, w Dziale Edukacji i żyłka popularyzatorki sztuki nie jest jej obca. W swojej pracy zauważyła, że często sztuka współczesna potrafi być bliższa dzieciom, bo np. bohaterowie obrazów są ubrani tak jak one.
- Dzieci świat sztuki współczesnej "kupują" z pełnym zrozumieniem - wyjaśnia gość "Stacji Kultura" .
"Kto to jest artysta" wykorzystuje dzieła sztuki, które na co dzień znajdują się w zbiorach Zachęty. Autorzy publikacji już rozdali pewną pulę egzemplarzy, kolejna czeka na zgłoszenia przedszkoli i placówek edukacyjnych, które chciałyby zorganizować zajęcia wokół tego tematu.

 

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dla dzieci SZTUKA
Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mleczko: kiedy pytają mnie o inspiracje, mam ochotę zabić

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 13:34
- Wieloznaczność tytułu najnowszej książki samego mnie rozczula, ponieważ ociera się i o erotykę, i o to, jakie głupoty gadają czasami ludzie - mówi Andrzej Mleczko. Znany rysownik sprezentował fanom kolejną porcję satyry na Polskę i nas samych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Sawka: umiem narysować konia od ogona

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 12:50
Rysunek to forma sztuki, ale i komunikacji. Jak swoje przygody z tą dziedzina sztuki rozpoczynali najwięksi sprawdzamy w Czwórce.
rozwiń zwiń