Kiedy złość przejmuje kontrolę. Jak radzić sobie z emocjami?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 14:51
- Ludzie potrafią dokonywać tzw. obróbki emocjonalnej. Jeśli ktoś, krzywo na nas spojrzy, to możemy się zezłościć odbierając grymas jako wyraz tego, że nas nie lubi, albo zastanowić się, czy nie wynika z czegoś zupełnie innego - mówił Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS. 
Audio
  • Jak zarządzać złością? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Look Studio

Musimy pamiętać, że czyjeś zdanie na nasz temat, to tylko opinia, a ta nie musi być zgodna z rzeczywistością Mateusz Banaszkiewicz

Psycholog podkreślał, że zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą ściśle związane. Kontorola nad negatywnymi emocjami może mieć dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. - To, w jaki sposób interpretujemy emocje jest nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Złość przyczynia się m.in. do silniejszego przeżywania reakcji sercowo-naczyniowych - tłumaczył. 

Poczucie wartości nie może być oparte tylko na jednej sferze życia. To może stać się bronią obusieczną Mateusz Banaszkiewicz

- Jeśli czyjeś zachowanie powoduje u nas złość, może to wynikać z naszego ego. Na szczęście poczucia wartości możemy się nauczyć. Inni ludzie mają na nie wpływ, dlatego warto otaczać się osobami, które nas cenią i uważają za wartościowych - radził. 

Czy gniew i złość to ta sama emocja? Przed czym nas chronią? Jak sprawić, by te emocje nie były dla nas destruktywne? Jak zarządzać złością? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kd

Czytaj także

Psychologia jedzenia. Dlaczego "zajadamy smutki"?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:39
- Jedzenie pomaga rozładować emocje, ale sprzyja też utrzymaniu mechanizmów kontrolnych. Na przykład dzięki diecie kontrolujemy wagę, czyli kontrolujemy swój wygląd, a przez to mamy poczucie kontroli nad interakcjami społecznymi - tłumaczy ekspertka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trauma. Czy czas naprawdę leczy rany?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 15:50
- Nie należy mylić traumy ze stresorami codziennego dnia. Nasz mózg, np. gdy zasypiamy, świetnie przetwarza codzienne, małe stresy. Wówczas rano wstajemy i czujemy, że "już jest dobrze". Trauma to takie uderzenie, które nas zmienia i po którym nic już nie jest takie samo - mówi psychoterapeutka Bernadetta Głębicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - choroba o tysiącu twarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 12:18
SM to nieuleczalna choroba układu nerwowego. Nazywana jest chorobą tysiąca twarzy, ponieważ u każdego pacjenta przebiega ona inaczej. Jak radzi sobie z nią Magda?
rozwiń zwiń