X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Najpiękniejsza interpretacja Hildegardy z Bingen

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 17:00
Mamy prawdziwy urodzaj nowych płyt z muzyką Hildegardy z Bingen, średniowiecznej mistyczki i kompozytorki. Którą z nich wybrać? O tym Jacek Hawryluk rozmawiał z Ewą Obniską.
Audio
  • Ewa Obniska o nowych nagraniach Hildegardy z Bingen (Płytomania/Dwójka)
  • Wiktor Aleksander Brégy o Christophie Willibaldzie Glucku i dwóch spektaklach z Amsterdamu, opublikowanych na DVD przez Opus Arte: "Ifigenia w Aulidzie" i "Ifigenia na Taurydzie" (Płytomania/Dwójka)
  • Maria Ołdak o płycie "Modern Times" (Płytomania/Dwójka)
  • "Złota setka Piotra Kamińskiego" - Pierścień Nibelunga
Fragment obrazu przedstawiającego św. Hildegardę z Bingen
Fragment obrazu przedstawiającego św. Hildegardę z BingenFoto: Wikipedia Commons/RobertLechner at de.wikipedia

W audycji mówiliśmy o trzech albumach: "Celestial Hierarchy" kolońskiej grupy Sequentia (wyd. DHM), "Peace of Kiss" zespołu Per-Sonat, którego szefowa Sabine Lutzenberger śpiewa także w Sequentii (wyd. Christophorus) oraz "Ordo virtutum" Ensemble Belcanto (wyd. ECM).

To ostatnie nagranie Dwójkowi redaktorzy polecali jedynie jako ciekawostkę. - To jest dosyć szokujące podejście - recenzowała Ewa Obniska. - Mamy tu dość oryginalną wizję moralitetu Hildegardy z roku około 1150. Całe nagranie jest polifoniczne, improwizowane, akrodowe, niekiedy w kanonie, niekiedy linie wokalne są prowadzone równolegle. Pojawiają się rozwiązania harmoniczne, które w czasach Hildegardy nie mogły zaistnieć - opisywał gość Jacka Hawryluka.

O wiele bardziej Ewie Obniskiej do gustu przypadła propozycja kolońskiej grupy Sequentia, która płytą "Celestial Hierarchy" zamyka swój cykl nagrań Hildegardy z Bingen.

- Ta płyta to nie tylko hołd dla średniowiecznej kompozytorki, ale też dla zmarłej Barbary Thornton, która w 1982 roku zapoczątkowała przygodę grupy Sequentia z Hildegardą. Nagranie jest bardzo piękne, spokojne kontemplacyjne, nie ma tu przesady, epatowania jakąś wirtuozerią.  Głosy są pięknie dobrane, śpiewają w łagodny i miękki sposób - zachwalała.

Z kolei na ostatniej omówionej płycie, nagranej przez zespół Per-Sonat, w większym stopniu niż u Sequentii pojawiają się instrumenty. W nagraniach oprócz głosu słyszymy też fidel i lirę smyczkową. - Przy całej miłości Hildegardy do instrumentów, tu byłoby ich dla niej za dużo - oceniała Ewa Obniska. - Poza tym trudno sobie wyobrazić, żeby w XII wieku tak mogły brzmieć jej kompozycje...

W audycji mówiliśmy też o Christophie Willibaldzie Glucku i dwóch spektaklach z Amsterdamu, opublikowanych na DVD przez Opus Arte: "Ifigenia w Aulidzie" i "Ifigenia na Taurydzie" (reż. Pierre Audi, dyr. Marc Minkowski).

Ponadto Beata Stylińska spotkała się ze skrzypaczką Marią Ołdak, która z Jamesem Baillieu nagrała niedawno płytę "Modern Times" (wyd. CD Accord), a Piotr Kamiński rozgryzał "Pierścień" Ryszarda Wagnera (w "Złotej Setce", rzecz jasna).
Audycję przygotował Jacek Hawryluk.

Zobacz więcej na temat: dvd MUZYKA opera płyta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamek na Czorsztynie jak Lodoïska?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 16:00
Między innymi o wpływie Wielkiej Rewolucji na muzykę francuską oraz o religijnej obsesji Carla Gesualda rozmawialiśmy w ostatniej "Płytomanii" Jacka Hawryluka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Corelli idealny

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 09:30
W "Płytomanii" omówimy nową znakomitą płytęCorelli idealny Amandine Beyer oraz zrecenzujemy nagrania "Lodoïski" Cherubiniego oraz "Zamku na Czorsztynie" Kurpińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cafe Zimmerman bierze się za Vivaldiego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:00
- Dobrze, że francuski zespół szuka nowego świata dźwiękowego. Ta płyta, choć niepozbawiona mankamentów, rozbudza apetyty - zgodzili się co do drugiej księgi "L 'Estro Armonico" Vivaldiego w interpretacjach Cafe Zimmerman Magdalena Łoś i Jacek Hawryluk.
rozwiń zwiń