X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Za chlebem i nie tylko. Wielka ucieczka Polaków z PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 22:12
- Problem emigracji jest ważnym tematem społecznym i politycznym. Po 1983 roku, gdy kraj pogrążył się w kryzysie, wyjazdy Polaków za granicę stały się pożądane, a dla władzy komunistycznej wygodne, bo pozbywała się elementu niepewnego. Później zaczęło pojawiać się pytanie, jak ich zatrzymać i jak ściągnąć z powrotem – mówiła w Dwójce dr Magdalena Wnuk.
Audio
  • Rozmowa z dr Magdaleną Wnuk, autorką książki "Kierunek Zachód, przystanek emigracja" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Kierunek Zachód, przystanek emigracja
"Kierunek Zachód, przystanek emigracja"Foto: Mat. prasowe

leonardo wystawa multimedia 1200.jpg
Cyfrowy eskapizm. Od teorii do stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

W ostatniej dekadzie PRL z Polski wyjechało na stałe ok. 1,3 mln Polek i Polaków. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" rozmawialiśmy o książce dr Magdaleny Wnuk, która opisuje perypetie, jakie napotykali, usiłując wyjechać z PRL i osiedlić się za granicą.

"Kierunek Zachód, przystanek emigracja" to kolejna z książkowych premier serii Monografie FNP. Dr Magdalena Wnuk - autorka tej pracy jest etnologiem, a jej zainteresowania badawcze ogniskują się wokół problematyki narodowościowej. W swojej publikacji skoncentrowała się na losach Polaków w 3 krajach: Austrii, Szwecji i Włoszech.

Poznać i zrozumieć

- Zaczynając badania chciałam przede wszystkim odtworzyć drogę migracyjną. Interesowało mnie to zagadnienie, bo sama nie miałam takich doświadczeń. Migrowali moi koledzy i znajomi. Mieli pasję przeżycia czegoś nowego w innym kraju. Chciałam to poznać, zrozumieć. Chciałam przeżyć tę drogę wraz z osobami, które opuściły Polskę w latach 80. - powiedziała autorka książki, w której podstawą narracji są pogłębione wywiady biograficzne, jakie badaczka przeprowadziła wśród emigrantów.

W książce "Kierunek Zachód, przystanek emigracja" dr Magdalena Wnuk analizuje także wpływ wydarzeń historycznych, takich jak upadek żelaznej kurtyny czy akcesja Polski do UE, na biografie i tożsamości emigrantów. Relacjonuje trudne doświadczenia związane z pierwszymi miesiącami i latami pobytu w obcym kraju oraz zdobywaniem pozycji zawodowej i stabilności materialnej.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której dr Magdalena Wnuk podzieliła się ze słuchaczami swoją wiedzą zdobytą podczas zbierania i opracowywania materiału do książki.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Magdalena Wnuk (autorka pracy "Kierunek Zachód, przystanek emigracja")

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Smutni panowie na olimpijskim szlaku" - inwigilacja polskich sportowców przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:50
Publikacja przybliża kulisy działania Służby Bezpieczeństwa, Wojskowej Służby Wewnętrznej w przypadku wyjazdów polskich olimpijczyków na letnie i zimowe igrzyska sportowe. Gościem Weroniki Wakulskiej był autor książki, Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
rozwiń zwiń