X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kolędowanie ze św. Dorotą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 10:00
W audycji mówiliśmy o kolędowaniu ze św. Dorotą, dawnym zwyczaju który zachował się w regionie Krakowiaków Zachodnich w Małopolsce. Przybliżał to Stanisław Judasz, instruktor muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Elegia" z Rudnika, założonego w roku 1942. 
Audio
  • Tradycja kolędowania ze św. Dorotą (Dwójka/Źródła)
Kolędnik w przebraniu św. Doroty.
Kolędnik w przebraniu św. Doroty.Foto: Kuba Borysiak

Grupa ze św. Dorotą zajęła drugie miejsce i zdobyła Srebrną Rozetę na 47. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. W jej skład wchodzą: Stanisław Judasz (Król/Kat), Adam Woźnica (Król), Adam Judasz (Anioł), Franciszek Judasz (Św. Dorota), Rafał Judasz (Strażnik/Kat), Andrzej Judasz (Strażnik), Damian Bargieł (Strażnik), Waldemar Wolski (Diabeł).

- Uczymy autentycznych śpiewów i tańców z okolic Rudnik, Sułkowic, Krakowa Zachodniego - mówił Stanisław Judasz. - Ze św. Dorotą po kolędzie chodziło się do 6 lutego, chodzili sami mężczyźni. Staramy się to przedstawiać tak, jak nami starsi koledzy przekazali.

W ludowej tradycji Polski południowej w okresie międzywojennym XX wieku częsty był zwyczaj "chodzenia z Dorotą" w okresie Bożego Narodzenia (przypominał obrzęd herodów). Była to inscenizacja męczeństwa św. Doroty, która nie chciała wyprzeć się wiary w chrześcijańskiego Boga, a objawieniem i darem w postaci jabłek i róż nawróciła żołnierza Teofila. Jak mówił gość audycji, jest to tradycja rzadko już dzisiaj obecna nawet w okresie kolędniczym, choć m.in. on sam stara się ją podtrzymywać i przekazywać młodszym pokoleniom. - Chodzą dzieci z szopkami i gwiazdami, zbierają pieniądze. Czasami ludzie otworzą drzwi, a czasami nie. Dlatego kolęduje się już coraz rzadziej - odpowiada na pytanie, czy to żywa jeszcze tradycja.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Stanisław Judasz

Data emisji: 8.01.2020

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Skiba: muzyk musi mieć przede wszystkim pamięć!

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 07:00
- Nie słuch, bo usłyszeć to prawie każdy potrafi. Najważniejsze, czy melodię umie zapamiętać - mówił archiwalnym nagraniu z 2014 roku skrzypek z Zawad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Kübler i krakowskie tradycje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 09:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Danielem Küblerem z Igołomi, śpiewającym multiinstrumentalistą grającym na skrzypcach, trąbce i heligonce, reprezentującym region Krakowiaków Zachodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasz pamiętnik dla Lordzia". Wspominamy Leonarda Śliwę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 13:00
Taki tytuł ma zbiór wspomnień o wybitnym muzyku, pedagogu i artyście, który całe swoje życie poświęcił kultywowaniu muzycznych tradycji Wielkopolski. W audycji posłuchaliśmy nagrania archiwalnych muzyka, jego wypowiedzi oraz wspomnień Martyny Żurek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnanie wybitnej muzykantki Albiny Kuraś

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:50
- We wszystkim, co robię, gdzie tylko pójdę, to widzę ojca swego. Dzieciom i wnukom chcę przekazać jego ducha - tak mówiła niegdyś artystka Brzezówki na Podkarpaciu, kierowniczka rodzinnej kapeli, ludowa skrzypaczka, rzeźbiarka oraz seniorka rodu, zmarła niedawno. 
rozwiń zwiń