Kujawy w muzyce Piotra Cedzidły

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 11:00
Gościem audycji był skrzypek ludowy urodzony w Nowym Targu, zamieszkały przez wiele lat w Krościenku nad Dunajcem, a od roku 1993 związany z Babiakiem na Kujawach, gdzie prowadzi orkiestrę dętą i pracuje jako dyrektor Domu Kultury.
Audio
  • Spotkanie ze skrzypkiem Piotrem Cedzidłą (Dwójka/Źródła)
Piotr Cedzidło
Piotr CedzidłoFoto: Kuba Borysiak PR

Piotr Cedzidło podczas tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą reprezentował region Kujaw. 58-letni muzyk od 1993 pracuje w Babiaku, terenie granicznym między Kujawami i Wielkopolską, gdzie prowadzi także orkiestrę dętą. 
Muzyczną pasję realizuje wspólnie z żoną, która prowadzi tam czterogłosowy chór, do tego działa w reaktywowanej grupie śpiewaczej, występuje jako solista oraz członek rodzinnej kapeli ludowej Cedzidłów. 

W audycji opowiedział przede wszystkim o tym, czym dla niego są korzenie i tradycja. - To gwara, muzyka, strój. To jest wszędzie to samo, czy to w Pieninach, czy na Kujawach, różni się tylko w szczególikach - mówił gość, który wzrastał w regionie reprezentującym kulturą góralską, ale związał się z kulturą Kujaw. - To jest jak w jazzie. 

Piotr Cedzidło opowiadał m.in. o swojej pracy jako animatora kultury, muzykanta i wychowawcy, a także tym, z którego regionu tradycja jest dla niego ważniejsza.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Piotr Cedzidło (skrzypek ludowy, animator kultury)

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 15.35

 at



Zobacz więcej na temat: folklor kultura ludowa
Czytaj także

Żywieckie fascynacje Brygidy Sordyl

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 16:00
- Kontakt z muzyką tradycyjną pozwolił mi połączyć dwie pasje. Finalnie wybrałam dom i kulturę ludową Beskidu Żywieckiego - mówiła w "Źródłach" Brygida Sordyl, z wykształcenia altowiolistka, z zamiłowania góralska śpiewaczka i badaczka tradycji wokalnej regionu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Rafalski z Jagodnego i jego rodzinna wytwórnia dłubanek

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:00
- Ojciec był stolarzem, a gdy roboty było mało, zaczął robić skrzypce, bo na to był zbyt. Ja zacząłem grać na skrzypcach, żeby lepiej się sprzedawały - mówił w archiwalnym nagraniu skrzypek z lutniczej rodziny Rafalskich z Gadki, przed II wojną światową znanej z wytwórstwa wiejskich dłubanych skrzypiec. 
rozwiń zwiń