Prorok z Polski wiedział o końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 18:57
Działo się to przed wojną, gdzieś na Białostocczyźnie. Eliasz Klimowicz ujawnił światu, że zbliża się jego koniec. Skupieni wokół Eliasza wyznawcy, niemogący doczekać się apokalipsy, chcieli ją przyspieszyć. Krzyżując swego proroka…
Audio
  • "Prorok Ilja" w Teatrze Polskiego Radia. Z Pawłem Łysakiem rozmawia Adam Suprynowicz
  • O warszawskiej wystawie Magdaleny Abakanowicz
  • O książce Marci Shore "Nowoczesność jako źródło cierpień"
Prorok Ilja Tadeusza Słobodzianka w Teatrze im. T. Łomnickiego na Woli, fragm. plakatu
"Prorok Ilja" Tadeusza Słobodzianka w Teatrze im. T. Łomnickiego na Woli, fragm. plakatu Foto: mat. prasowe

W pierwszym dniu po zapowiadanej apokalipsie, w sobotę 22 grudnia, wysłuchamy w Dwójce premierowego słuchowiska "Prorok Ilja" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii  Pawła Łysaka. Jest to niezwykła historia inspirowana dziejami Eliasza Klimowicza, który przed wojną działał na terenie Białostocczyzny. Uważał się za biblijnego proroka Ilję, założył na polanie w lesie stolicę świata, by tenże świat uratować. Zbliżał się bowiem, jak głosił prorok, dramatyczny koniec…
Jak mówił Tadeusz Słobodzianek w jednym z wywiadów, jego sztuka nie jest opowieścią o ciemnych ludziach z głębokiej wsi. To rzecz o… dzisiejszym mainstreamie, o gwałtownej potrzebie duchowości, (po)nowoczesnym mistycyzmie, który karmi się lękiem i niewiadomą.
Opowiadając o sztuce Słobodzianka, Paweł Łysak podkreślał w "Wybieram Dwójkę" jej niejednoznaczny charakter. Reżyser mówił między innymi o innym niż w świecie rzymskokatolickim spojrzeniu na to, co zmysłowe, cielesne, ziemskie. – Wybawienie przychodzi tu również przez afirmację życia, nie tylko przez cierpienie.
O premierowej sztuce z Pawłem Łysakiem, dyrektorem Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszcz, rozmawiał Adam Suprynowicz. W audycji nawiązano również do ogłoszonej właśnie nominacji Pawła Łysaka na przewodniczącego Rady do Spraw Instytucji Artystycznych, powołanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
 

Dom
Dom proroka Ilji. Fot. Kamila Szuba

W "Wybieram Dwójkę" opowiadaliśmy także o retrospektywnej warszawskiej wystawie Magdaleny Abakanowicz  (rozmowa z Irminą Dumaniowską-Kutek i Piotrem Jędrzejowskim) i o książce Marci Shore "Nowoczesność jako źródło cierpień" (Anna Bikont, prof. Andrzej Leder, prof. Michał Głowiński, Michał Sutowski, z którymi rozmawiał Paweł Siwek).
Audycję prowadził Adam Suprynowicz.

/

Czytaj także

"Kto nie jest przeciwko dramatowi, ten jest z nami"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 14:02
Czy teatralną Warszawę czeka jedynowładztwo? Jaki powinien być współczesny dramat? I co będzie z końcem świata? W Dwójce gościliśmy Tadeusza Słobodzianka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wierzymy, że ktoś szczególny rozwiąże wszystkie problemy"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 14:35
Zabieramy Was w niezwykłą podróż - na Białostocczyznę lat 30. ubiegłego wieku. Zamiast wehikułu czasu wystarczy "Śmierć proroka" Tadeusza Słobodzianka. Posłuchaj, co powiedział "Czwórce" gość Kasi Dydo i Kuby Kukli.
rozwiń zwiń