X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Joshua Abrams i mistyczny jazz z Chicago

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 16:30
- Interesuje nas to, co leży u podstaw rzeczywistości: ruch, zmienność, przemijanie - mówił basista przy okazji koncertu grupy w stołecznym klubie Pardon, To Tu.
Audio
Joshua Abrams i Lisa Alvarado na koncercie Natural Information Society w Pardon, To Tu, 2 września 2019.
Joshua Abrams i Lisa Alvarado na koncercie Natural Information Society w Pardon, To Tu, 2 września 2019.Foto: Aleksandra Tykarska PR

Plakat promujący Plakat promujący

Joshua Abrams, basista wywodzący się z chicagowskiej sceny jazzowej, w dorobku ma współpracę z takimi artystami, jak Rob Mazurek, Nicole Mitchell, Matana Roberts, Frank Rosaly, Jeff Parker, Hamid Drake czy Bonnie Prince Billy. Spośród wielu jego projektów i formacji wybija się istniejące prawie dekadę Natural Information Society, w którego szeregach znaleźli się Lisa Alvarado, Jason Adasiewicz, Mikel Avery, Ben Boye, Hamid Drake, Ben Lamar Gay, Emmett Kelly, Norberto Lobo, Artur Majewski, Nick Mazzarella, Jeff Parker, Frank Rosaly, Jason Stein, Kuba Suchar, Nori Tanaka czy Chad Taylor - muzycy świetnie znani nie tylko amerykańskiej scenie jazzowej.

Joshua Abrams z towarzyszami zagrali warszawski koncert w składzie, w którym częściowo nagrali także najnowszą płytę "Mandatory Reality". - Wiąże się ona z tym, co leży u podstaw rzeczywistości. To ciągły ruch, zmienność, przechodzenie z jednego stanu w drugi, umieranie. To także ruch – liści, wiatru, zwierząt. - Nasza muzyka wzięła się z obserwowania takich właśnie zjawisk - mówił Joshua Abrams o inspiracjach do najnowszej płyty, dodając jednak, że towarzyszą one zespołowi od samego początku: - Stąd chociażby wypłynął pomysł na nazwę grupy: Natural Information Society, "stowarzyszenie informacji naturalnej". Choć "naturalne" i "informacja" to dwa bardzo popularne słowa, to zdałem sobie sprawę, że nigdy nie słyszałem ich w zestawieniu. Pomyślałem, że jest ciekawe i odpowiada to naszym zainteresowaniom. Słowo "society" dodaliśmy w uznaniu dla twórczości Organic Music Society, które założył Don Cherry. 


Okładka płyty "Mandatory Reality" Joshuy Abramsa i Natural Information Society Okładka płyty "Mandatory Reality" Joshuy Abramsa i Natural Information Society

Ważną częścią projektu Natural Information Society jest także twórczość artystyczna Lisy Alvarado, która w zespole gra głównie na harmonium. - Pochodzę z San Antonio w Teksasie, gdzie bardzo popularny jest akordeon. Dotoczy to zwłaszcza rodzaju muzyki tradycyjnej o nazwie tejano. Uwielbiam dźwięk akordeonu, a harmonium wydało mi się bardzo do niego zbliżone np. ze względu na budowę, pompowanie powietrza, ciągłość. Ujęła mnie właśnie ta jego medytacyjna strona. No i dobrze współbrzmiało z guimbri - mówiła w rozmowie artystka.
- Jestem także malarką, więc pasowało mi to jakoś do mojego stylu: lubię powtórzenia, wzory geometryczne i formy wykorzystywane np. w mandalach. 


Natural Information Society na scenie Pardon, To Tu, 2 września 2019. Natural Information Society na scenie Pardon, To Tu, 2 września 2019.

Najbardziej charakterystyczną cechą muzyki Natural Information Society jest egzotyczne, transowe brzmienie guimbri - trzystrunowej marokańskiej lutni, wziętej z tradycji Gnawa, na której gra Joshua Abrams. Jak mówił artysta, instrument ten przyciąga wielu basistów ze względu na szerokie możliwości muzyczne. - Guimbri brzmi jak bas, ale jednocześnie jest instrumentem melodycznym i perkusyjnym. To ciekawe połączenie. Ma też właściwości lecznicze, jak mówiono w plemionach Gnawa. Cieszę się, że również kobiety zaczynają grać na guimbri - mówił muzyk o instrumencie, który w tradycji Gnawa uznawany jest za święty, dostępny tylko dla mężczyzn.

Więcej o związkach jazzu i muzyki tradycyjnej w ujęciu NIS, planach nagraniowych i inspiracjach - w nagraniu rozmowy.

***

RozmawiałaAleksandra Tykarska

Goście: Joshua Abrams, Lisa Alvarado (muzycy grupy Natural Information Society)

Data emisji: 3.09.2019

Godzina emisji: 16.10

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

at/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joshua Abrams i różne odcienie basu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 16:00
Bohaterem "Nokturnu" był amerykański basista i kompozytor, który wraz ze swoim zespołem Natural Information Society wydał właśnie znakomity album "Simultonality".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joshua Abrams & Natural Information Society w "Pardon, To Tu"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:08
02 września 2019 po raz pierwszy w "Pardon, To Tu" wystąpi chicagowski muzyk Joshua Abrams & Natural Information Society.
rozwiń zwiń