"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara. Znamy uzasadnienie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 17:34
- Decyzja ta jest wyrazem docenienia dzieła twórcy jako filmu, który już znalazł uznanie na świecie i w Polsce na festiwalu w Gdyni. Widzimy w nim bardzo duży potencjał promocyjny – mówił w Dwójce Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Audio
  • "Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara (Wybieram Dwójkę)
Kadr z filmu Zimna wojna
Kadr z filmu "Zimna wojna"Foto: mat. prasowe/Kino Świat

Tomasz Kot 2 1200.jpg
Tomasz Kot: poznałem zachodni styl pracy nad filmem

Komisja Oscarowa powołana przez dyrektora PISF, pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka jednogłośnie wybrała film Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".

- "Zimna wojna" to spełniona artystycznie, uniwersalna opowieść o miłości niemożliwej, wpisanej w burzliwą historię Polski XX wieku. Film Pawła Pawlikowskiego urzeka mistrzostwem realizacji, znakomitym aktorstwem i unikatowym wykorzystaniem motywów polskiej muzyki ludowej. Dotychczasowe sukcesy filmu na arenie międzynarodowej z pewnością pomogą w dalszych działaniach promocyjnych - czytamy w uzasadnieniu wyboru kandydata przez Komisję Oscarową.

Światowa premiera obrazu odbyła się podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Była to pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym. Paweł Pawlikowski otrzymał wówczas nagrodę za reżyserię. Jakimi kryteriami kierowała się Komisja Oscarowa? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Goście: Radosław Śmigulski (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący Komisji Oscarowej)

Data emisji: 24.09.2018

Godzina emisji: 16.50

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch

Czytaj także

Tadeusz Sobolewski: życie dogania filmy Szulkina

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 12:00
- To, co się dziś dzieje wokół nas, jest spełnieniem tego, czego zapowiedź odnajdziemy w twórczości Piotra Szulkina. Rzeczywistość zaczyna ucieleśniać absurd i groteskę, którą przedstawiał w swoich filmach – powiedział w Dwójce znany krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 15:35
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o gorącym sporze toczącym się wokół kina historycznego.
rozwiń zwiń