"Żona wyklęta" - historia bardzo osobista

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 17:30
- To historia babci mojego męża. Od niego dowiedziałam się, że jego dziadek był partyzantem i zginął, będąc zastępcą "Roja". Powiedział mi, że dobrze by było, żeby ta historia ujrzała światło dzienne - mówiła w Dwójce Anna Maria Śnieżko, autorka książki "Żona wyklęta".
Audio
  • Anna Maria Śnieżko o książce "Żona wyklęta" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Żona wyklęta
Okładka książki "Żona wyklęta"Foto: materiały prom./Społeczny Instytut Wyd. Znak

Opisaną historię Anna Maria Śnieżko oparła na wspomnieniach Anastazji Glinickiej i pamiętniku Władysława Grudzińskiego "Pilota". - Przez długi czas babcia nie chciała mówić, a rodzina nie kwapiła się, by pokazać mi pamiętnik. W końcu mój mąż powiedział: "babciu, opowiedz Ani swoją historię". Z dużymi oporami, ale w końcu zaczęła opowiadać i praktycznie przez 3 lata prowadziłam z nią na ten temat rozmowy. W międzyczasie dała mi do przeczytania pamiętnik "Pilota". Doszłam jednak do wniosku, że pewne informacje trzeba zweryfikować, więc poszłam do IPN - relacjonowała Anna Maria Śnieżko. 

Czego się tam dowiedziała? Jakie emocje towarzyszyły jej, gdy poznawała tę historię? Dlaczego Władysław Grudziński zdezerterował z wojska? Co naprowadziło bezpiekę na ślad jego narzeczonej, Anastazji? O tym w nagraniu audycji.

1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek 

Gość: Anna Maria Śnieżko (autorka książki "Żona wyklęta")

Data emisji: 1.03.2018

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

pg/jp

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 06:00
"Nil", "Zapora", "Inka", "Łupaszka", "Lalek", "Pług" - żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. Walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji przypominamy dzisiaj ich losy w serwisie historycznym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń