Zapomniany świat Cezarego Harasimowicza

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 20:32
Cezary Harasimowicz wybrał się w podróż w przeszłość. Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość. Pisarz będzie gościem audycji "Wybieram Dwójkę".
Cezary Harasimowicz
Cezary HarasimowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Saga. Czyli filiżanka, której nie ma" to niezwykły portret rodziny i także zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi.

Naszych słuchaczy zaprosimy również na 17. edycję Tygodnia Filmu Niemieckiego, na najnowsze i najciekawsze produkcje filmowe naszego zachodniego sąsiada. W programie m.in: pokaz najnowszego filmu twórcy ekranizacji Blaszanego bębenka, Volkera Schlöndorffa, Powrót do Montauk i dokument o legendarnym niemieckim zespole Tangerine Dream.

Cykl dyskusji "Wyzwania XXI wieku" to debaty analizujące lokalne i globalne problemy cywilizacyjne w kontekście historycznym i społecznym. W pierwszej dyskusji nowego cyklu - "Człowiek przyszłości" poruszymy najbardziej ważkie dylematy etyczne. Czy teorie eugeniczne należą do przeszłości? W jakiej postaci przejawiają się dziś marzenia o naprawie ludzkiego gatunku? Jakie szanse i jakie zagrożenia niesie współczesna nauka?

Po nieudanej próbie samobójczej Christine Lavant zgłosiła się do kliniki psychiatrycznej w Klagenfurcie, gdzie spędziła sześć tygodni - był rok 1935, przyszła autorka miała dwadzieścia lat. "Zapiski z domu wariatów" powstały ponad dekadę później. Po II wojnie światowej okazało się, że w czasach III Rzeszy w szpitalu tym przeprowadzano eksterminację osób chorych umysłowo i upośledzonych. W Austriackim Forum Kultury w Warszawie odbyło się spotkanie wokół książki Christine Lavant, której pierwsza niemiecka edycja ukazała się dopiero w 2001 roku.

Książę Józef Michał Ksawery Poniatowski krewny ostatniego polskiego króla, był postacią nietuzinkową - urodzony w Rzymie arystokrata, syn bratanka ostatniego polskiego króla i Włoszki, porzuciwszy nauki ścisłe, w których się kształcił, stał się cenionym śpiewakiem, obdarzonym operowym głosem a także uznanym przez współczesnych mistrzów kompozytorem, którego kunszt podziwiał sam Hector Berlioz. Wybierzemy się na próbę do Mszy F-dur, która zostanie wykonana podczas uroczystości związanych z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości, 11 listopada 2017 r.

***

Na audycję "Wybieram Dwójkę" zapraszamy w czwartek (9.11) w godz. 16.00-19.00. Program poprowadzi Jakub Kukla.

mko/bch

Czytaj także

Nauka, literatura i poszukiwanie dialogu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 20:00
Czy możliwe jest zbliżenie nauki i literatury oraz znalezienie wspólnego postrzegania człowieka i jego rzeczywistości? Na ten temat porozmawiamy w audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barnes zbyt angielski, by pisać o Szostakowiczu?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 16:00
- Nawet jeśli to nie najwybitniejsza książka Juliana Barnesa, to jest ciekawa i mrożąca krew w żyłach. Dobrze jest podczas lektury słuchać Szostakowicza - o powieści "Zgiełk czasu" mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń