U Kolberga najwięcej jest bajki magicznej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:00
- Gromadząc bajki z jego zbiorów, starałam się pokazać w nich to, co najbardziej charakterystyczne, czyli przewagę opowieści, która korzysta z cudownych zdarzeń przedmiotów i spraw - opowiadała w Dwójce Elżbieta Millerowa, autorka opracowania zatytułowanego "Aż tu nagle…”.
Audio
  • Elżbieta Millerowa i Agata Skrukwa o książkach "Aż tu nagle…” i "Oskar Kolberg 1814-1890" (Wybieram Dwójkę)
Oskar Kolberg - ilustracja w książce Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.plFoto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl/Domena publiczna

- Tytuł ten wziął się z tego, że kiedyś namiętnie opowiadałam swoim dzieciom bajki, które sama wymyślałam. Bywało, że nieraz się zawieszałam, wtedy mój syn uprzedzał mnie mówiąc: mamo opowiedz mi bajkę, ale żeby było "aż tu nagle” - tłumaczyła w "Wybieram Dwójkę" Elżbieta Millerowa.

Opracowana przez nią książka "Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga" zawiera wybrane teksty, stanowiące charakterystyczne przykłady tradycyjnej prozy ludowej, przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. Teksty pochodzą z wielu regionów dawnej Polski i prezentują różne typy ludowych opowieści: od bajek magicznych, o cudownych bohaterach i zdarzeniach, poprzez legendy o treści religijnej, po pełne komizmu i dowcipnych konceptów anegdoty.

>>>Rok Oskara Kolberga w Dwójce<<<

- Wybierając te teksty, starałam się, żeby były przejrzyste narracyjne, żeby akcja była logicznie przeprowadzona, żeby nie powtarzały się wątki. Wybierałam je ze wszystkich polskich monografii Kolberga. Najpełniejsze zbiory bajek zawiera monografia krakowska i wielkopolska. Bardzo ciekawy jest też zbiór kujawski i lubelski.

Do książki dołączona jest płyta CD, zatytułowana "Gdzie się podział Kusy Janek”, zawierająca melodie ze zbiorów Oskara Kolberga, opracowane przez Kaję i Janusza Prusinowskich. Płyta zawiera ilustracje do dawnych zabaw muzycznych, korespondujące ze zbiorem bajek.

W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy także z Agatą Skrukwą, autorką monografii  "Oskar Kolberg 1814-1890". Książka jest popularno-naukową biografią etnografa, prezentuje bieg jego życia i warunki, w jakich kształtowały się jego plany naukowe i wydawnicze, a duża liczba rycin przybliża czytelnikowi metody pracy XIX-wiecznego etnografa, folklorysty i kompozytora. Książka prezentuje także szeroko kontekst historyczny, społeczny i artystyczny epoki.

Zachęcamy do wysłuchania obu rozmów.

Rozmawiała Anna Skulska.

/


bch/jp

Zobacz więcej na temat: folk Oskar Kolberg
Czytaj także

Słynna polska gościnność - Malajkat czyta Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 15:00
Ojciec polskiej etnografii nie szczędzi gorzkich słów ludowi Podlasia. Na szczęście jego mieszkańców cechuje przynajmniej jedna "stara i wspaniała gościnności cnota". W dniu 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga Wojciech Malajkat czytał dzieło jego życia, "Lud..."
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Dahlig: sięgajmy do Kolberga jak do codziennej strawy!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:00
- Czytając Kolberga możemy sobie wypracować racjonalny stosunek do świata - zachęcał prof. Piotr Dahlig, który w Dwójce opowiadał o roli i znaczeniu dzieła wybitnego etnografa nie tylko dla współczesnych badaczy kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolberg lepszy niż bracia Grimm

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 15:28
- Oni spisywali standardy bajek, a on nic nie zmieniał w pierwotnych wersjach. Dokumentował kulturę bardzo wiernie i niezwykle szczegółowo, to jest jego wyróżnikiem na tle ówczesnych ludoznawców - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Dadak-Kozicka, antropolog muzyki, inicjatorka Roku Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń