Zabierz laskę do kina!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 19:50
- Pełny koszt przygotowania audiodeskrypcji do filmu lub spektaklu nie przekracza 10 tysięcy złotych. I mimo wielomilionowych budżetów rzadko się taką inicjatywę podejmuje - zwraca uwagę Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier, która organizuje akcję "Zabierz laskę do kina".
Audio
  • Rozmowa o kampanii społecznej "Zabierz laskę do kina!" (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja z gali wręczenia Paszportów "Polityki" (Wybieram Dwójkę)
  • Zapowiedź premiery "Mistrza i Małgorzaty" w reżyserii Magdaleny Miklasz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
  • Zaproszenie do Koszalina na festiwal filmów dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim (Dwójka/Wybieram Dwójkę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SparkCBC/Flickr/CC

To kampania społeczna, która ma na celu zwrócić naszą uwagę na problem dostępu do kultury osób z niepełnosprawnością, szczególnie niewidomych i niesłyszących. - Dziś w całej Polsce nie ma ani jednego wydarzenia dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu - mówiła Anna Żórawska w audycji "Wybieram Dwójkę". Rozmawialiśmy także z Robertem Więckowskim z "Bez barier" oraz Jackiem Kołodziejskim, autorem fotografii do kampanii.

- Sięgnęliśmy po 3 ważne ujęcia z historii kina oraz fotografii: kadry z "Taxi Driver" i "Psychozy" oraz zdjęcie Davida Lyncha autorstwa Helmuta Newtona - wyjaśnił ten ostatni. - Stworzyliśmy ich pastisze, na które następnie nałożyliśmy czarne plamy oraz audiodeskrypcje. Drugim etapem będzie odsłonięcie tych fotografii w całości - dodał.

A jakie kryteria powinna spełniać dobra audiodeskrypcja, co to jest pętla indukcyjna oraz jakie jeszcze działania podejmuje Fundacja Kultury Bez Barier"? Odpowiedzi w nagraniu audycji.

W "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy również relację Aldony Łaniewskiej-Wołk z wręczenia Paszportów "Polityki", zapowiedzieliśmy premierę "Mistrza i Małgorzaty" w reżyserii Magdaleny Miklasz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz zaprosiliśmy Państwa do Koszalina na festiwal filmów dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim.

Audycję prowadził Adam Suprynowicz.

15 stycznia (środa)

Czytaj także

Andrzej Grabowski: trzeba widzieć, kiedy publiczność ma się śmiać

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 20:17
- To trudny i wredny kawałek chleba - tak o sztuce rozbawiania publiczności opowiadali w Dwójce znakomici aktorzy Krzysztof Tyniec, Krzysztof Kowalewski i Andrzej Grabowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat niewidomych w Polsce. "Można normalnie żyć"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 16:48
– Edukacja osoby niewidomej jest bardzo ważna: by ta mogła maksymalnie wykorzystać inne zmysły, by poznała jak najwięcej przydatnych technik. By człowiek mógł zrozumieć świat, wejść w niego i go współtworzyć – podkreślał w Dwójce Władysław Lucjan Gołąb prawnik, działacz społeczny, żołnierz AK, który stracił wzrok w 1944 roku.
rozwiń zwiń