X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kultura pogardy. Studium z antropologii mediów

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 13:36
Kultura upokarzania to amalgamat złożony z koncepcji społeczeństwa spektaklu, kultury narcyzmu, dyktatury ludzi pięknych oraz nierówności społecznych podbudowanych ideologią neoliberalną. Przejawia się poprzez media i dzięki mediom. Zjawisko zbadał Michał Rydlewski, który opowiadał o tym w "Poranku Dwójki".
Audio
  • Wystawa tkanin i strojów w Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z fińsko-francuską artystką Sarah Palu (Poranek Dwójki)
  • Kasia Dudziak zaprasza na Tabor w Ornontowicach online (Poranek Dwójki)
  • Kultura pogardy - rozmowa z Michałem Rydlewskim (Poranek Dwójki)
Nagrywanie programu teliwizyjnego.
Nagrywanie programu teliwizyjnego.Foto: Shutterstock/CatwalkPhotos

"Przedstawiciele tej kultury, np. artyści czy celebryci, uważają upokorzenie wynikające z publicznie wyrażonej dezaprobaty za najlepszy sposób wyrażenia przewagi pełnionej przez siebie roli społecznej nad rolą społeczną kogoś, kto aspiruje do awansu społecznego poprzez śpiew czy taniec", czytamy w opisie książki Michała Rydlewskiego "Scenariusze kultury upokarzania. Studium z antropologii mediów". W jaki sposób czwarta władza sprzyja upokarzaniu innych? 

- Zawstydzenie, onieśmielenie, okazanie pogardy widać w bardzo wielu formatach telewizyjnych. Polega na degradacji jednostki, naruszeniu jej godności, niedawaniu szansy na sprzeciw, z założenia ustawieniu jej na niższej pozycji - tłumaczył w audycji gość, który przyznał, że pierwszy raz kategoria kultury pogardy pojawiała się dzięki prof. Andrzejowi Szachajowi. We współczesności temat też jest coraz częściej poruszany nie tylko przez medioznawców, ale i etnologów oraz filozofów. 

Wyraźnie można to zaobserwować w mediach, oglądając programy typu talent show, reality show, makeover show czy telenowele dokumentalne. - Inaczej victim show. Dobrym przykładem tego jest też potraktowanie pracowników byłych pegeerów przy okazji transformacji ustrojowej - mówił dr Michał Rydlewski. - Ci ludzie, którzy stracili pracę w niezawiniony przez siebie sposób, często nie mieli szansy na to, żeby być kowalem własnego losu, a narracja nowych neoliberalnych elit robiła z nich ludzi głupich, niezaradnych, uwstecznionych. Potraktowano ich głęboko niesprawiedliwie.

W dyskusji o kulturze upokarzania w mediach nie można uniknąć wątków politycznych, ale najważniejsze - jak przekonywał nasz gość - jest to, że to problem społeczny. - Uważamy upokarzanie za coś oczywistego i naturalnego, a ono wcale takie nie jest - mówił. 

Do tego w audycji:

  • "Historia polskiego folku" i "Pierwsze kroki", czyli nasze stałe cykle edukacyjne, w których zgłębiamy bogactwo kultury ludowej i tradycyjnej. Wojciech Ossowski przybliża historię grupy Open Folk, a tancerz i choreograf Mariusz Żwierko - warszawiankę;
  • przenosimy się do Zielonej Góry, którą odwiedzamy w najbliższej odsłonie "Dwójki na miejscu";
  • na Tabor w Ornontowicach - online! - zaprasza Katarzyna Dudziak, 
  • Mateusz Dobrowolski zaprasza na spotkanie z fińsko-francuską artystką Sarah Palu, której płyta waz z niespodzianką jest do wygrania w naszej audycji. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: dr Michał Rydlewski (pisz, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 8.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak