Czy polski teatr powie jeszcze coś ważnego?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:30
– Bardzo często teatr publiczny przestaje realizować misję, a czasem tylko udaje, że porusza ważne kwestie społeczne – mówił recenzent teatralny Witold Mrozek.
Audio
  • Czy polski teatr powie jeszcze coś ważnego? (250 lat teatru publicznego w Polsce/Dwójka)
Czy polski teatr powie jeszcze coś ważnego?
Foto: Depositphotos

Witold Mrozek od kilku sezonów uważnie przygląda się temu, co dzieje się w polskim teatrze. Jako recenzent teatralny od niedawna pisze o spektaklach pokazywanych na prywatnych scenach. Wywołało to zdziwienie wielu czytelników. – Do teatru prywatnego podchodziło się przez długi czas jak do czegoś wstydliwego – tłumaczył.

I choć gra się tam sztuki i chodzi tam publiczność, uważa się, że liczą się placówki, które realizują misję. Problem w tym, że tej misji jest coraz mniej. – Mamy sytuację, w której część publicznych scen warszawskich stawia na repertuar rozrywkowy często nie najwyższych lotów, a któryś z teatrów prywatnych pokazuje nierzadko znacznie ciekawsze spektakle – mówił Witold Mrozek.

Wobec nadchodzącej rocznicy 250 lat teatru publicznego w Polsce owe rozmywające się granice każą patrzeć ze smutkiem na rolę tego teatru. Jak uważa gość Dwójki, wbrew powszechnemu mniemaniu bowiem szereg głośnych spektakli ostatnich lat nie podjął zbyt wielu naprawdę istotnych tematów...

***

Tytuł audycji: 250 lat teatru publicznego w Polsce
Prowadzenie:
Maciej Nowak
Gość: Witold Mrozek (recenzent teatralny)

Data emisji: 12.12.2014

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Maciej Nowak TEATR KULTURA
Czytaj także

Mamy kryzys wiary w teatr. Czas na rewolucję?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:30
W 1985 roku pisarka teatralna, eseistka, myślicielka i reżyserka Małgorzata Dziewulska wydała głośną książkę "Teatr zdradzonego przymierza". - Dziś to przymierze może być skrajne różnie rozumiane przez ludzi związanych z teatrem polskim - mówiła autorka. - Niemniej jednak jest hasłem nośnym, choć trudnym do zdefiniowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr w "imperium medialnym" króla Stasia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 08:00
W piątkowe popołudnie zastanawialiśmy się, dlaczego Stanisław August Poniatowski postanowił stworzyć zespół aktorów narodowych.
rozwiń zwiń