Teatr w "imperium medialnym" króla Stasia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 08:00
W piątkowe popołudnie zastanawialiśmy się, dlaczego Stanisław August Poniatowski postanowił stworzyć zespół aktorów narodowych.
Audio
  • O teatrze w "imperium medialnym Poniatowskiego" opowiada dr Piotr Morawski. Audycja Macieja Nowaka z cyklu "250 lat teatru publicznego w Polsce" (PR, 28.11.2014)
Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768 roku. Czy teatr stworzony przez ostatniego króla Polski okazał się sukcesem?
Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768 roku. Czy teatr stworzony przez ostatniego króla Polski okazał się sukcesem?Foto: wikipedia/ Jerzy Lileyko (1980) "Vademecum Zamku Warszawskiego

Gościem najbliższej audycji z cyklu "250 lat teatru publicznego w Polsce" był dr Piotr Morawski z Instytutu Kultury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca polskiego oświecenia.

Zastanowialiśmy się, jaką rolę (obok słynnego "Monitora") miał odgrywać teatr w "imperium medialnym" króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jak kreował opinię publiczną. Mówiliśmy o francuskich wzorcach oświeceniowego teatru, o tym, czy teatr stanisławowski odniósł sukces, jakie były wobec niego zarzuty szlachty i mieszczaństwa oraz o tym, jaka była jego skuteczność polityczna.

Tytuł audycji: 250 lat teatru publicznego w Polsce
Prowadzenie:
Maciej Nowak
Gość: dr Piotr Morawski (kulturoznawca)

Data emisji: 28.11.2014
Godzina emisji:
15.00

mm/bch

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski lubił być przedstawiany jako Apollo

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 19:00
- To coś więcej niż wyraz próżności, czy próba podkreślania majestatu władzy. Król przedstawiał się w ten sposób jako znawca i mecenas sztuki - mówił w Dwójce dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, Tadeusz Zielniewicz. Imponująca królewska kolekcja malarstwa przekonuje, że miał ku temu wszelkie podstawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Narodowy – pierwsza publiczna polska scena

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 06:00
200 lat temu, 19 listopada 1765 w nieistniejącym dziś budynku Operalni przy ul. Królewskiej, odbyła się premiera "Natrętów" Józefa Bielawskiego. Król Stanisław August Poniatowski powołał pierwszy stały skład zawodowych aktorów, a nazywano ich "Aktorowie Narodowi Jego Królewskiej Mości". Dopiero po kilkunastu latach ustanowiono nazwę Teatru Narodowego.
rozwiń zwiń