X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Powstańczy szpital na Freta. Schronienie, które zmieniło się w piekło

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 15:24
- W Kościele św. Jacka właściwie od pierwszych dni Powstania istniał punkt opatrunkowy, z czasem powstał także niewielki szpitalik batalionu "Dzik". Natomiast taki profesjonalny szpital, oczywiście jak na warunki powstańcze, powstał 19 sierpnia - mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Historia powstańczego szpitala, który mieścił się w kościele św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie (Kwadrans bez muzyki)
Kościół św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie po zakończeniu II wojny światowej
Kościół św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie po zakończeniu II wojny światowejFoto: Dominikanie.pl
powstanie663.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Szpital przy ulicy Freta był filią Centralnego Powstańczego Szpitala Chirurgicznego. - Po otwarciu szybko zaczęło przybywać rannych, ale również uciekinierów. Starówka właściwie już od połowy sierpnia 1944 roku była nieustannie bombardowana, ostrzeliwana, atakowana przez piechotę niemiecką. Tu rzeczywiście działy się dantejskiej sceny, tu było piekło. Ludność cywilna szukała bezpiecznego schronienia, sądziła, że znajdzie je właśnie w kościele, gdzie znajdowały się podziemia. To tam gromadzili się ranni i uciekinierzy, ale także w nawie bocznej klasztoru dominikanów i zabudowaniach klasztornych, które znajdowały się obok - tłumaczyła Katarzyna Utracka.

W wyniku bombardowań i ciężkiego ostrzału artylerii w podziemiach świątyni zginęło około tysiąca osób. Poza tym w klasztorze miał swoją siedzibę dowódca AK grupy Północ, pułkownik Karol Ziemski "Wachnowski", który dowodził stąd obroną Starego Miasta.

Na terenie klasztoru dominikanów przy ul. Freta w Warszawie trwają obecnie prace wykopaliskowe, których celem jest odnalezienie mogił żołnierzy AK i cywilów. Na jakim są one etapie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego), prof. Krzysztof Szwagrzyk (IPN)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Batoracy. Symbol Polski Walczącej, patriotyzmu i poświęcenia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 15:51
- Większość z nich należała do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej tzw. Pomarańczarni. Po wybuchu wojny trafili do Szarych Szeregów i grup szturmowych, z których powstał legendarny Batalion Zośka – mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Granice pamięci" - reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 12:54
Niedawno, podczas remontu kamienicy na ul. Chmielnej, administratorzy budynku zdecydowali o usunięciu śladów po kulach pochodzących z okresu Powstania Warszawskiego. Zamalowano także napis sporządzony przez saperów: „Dom sprawdzono, min nie ma”.
rozwiń zwiń