Dalajlama nie pojedzie do RPA na pogrzeb Nelsona Mandeli

2013-12-08, 13:37

Dalajlama nie pojedzie do RPA na pogrzeb Nelsona Mandeli
Duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV. Foto: Voice of America/Wikipedia/domena publiczna

- Dalajlama nie wybiera się do Republiki Południowej Afryki - powiedział Tenzin Takhla, rzecznik prasowy duchowego przywódcy Tybetańczyków.

Dalajlamy zabraknie na pogrzebie Nelsona Mandeli ponieważ władze RPA odmówiły mu już dwukrotnie wizy. Po raz pierwszy stało się tak w 2009 roku, gdy został on zaproszony przez dwóch byłych prezydentów tego kraju: Mandelę i Frederika De Klerka na konferencję pokojową w Johannesburgu. Drugi raz nie otrzymał wizy w 2011 roku, gdy wybierał się na obchody w Kapsztadzie 80. urodzin arcybiskupa Desmonda Tutu, bohatera walki z apartheidem.
Rząd prezydenta RPA Jacoba Zumy był oskarżany przez media i opozycję o poddanie się naciskom Chin aby nie wydawać wizy Dalajlamie, gdyż będzie to miało negatywny wpływ na stosunki dwustronne. Pekin jest poważnym partnerem gospodarczym Republiki Południowej Afryki.
Dalajlama odwiedził RPA w sierpniu 1996 roku, Mandela był wówczas prezydentem. Po raz ostatni spotkali się w 2004 roku w Johannesburgu. Po śmierci Mandeli, Dalajlama powiedział, że "stracił bliskiego przyjaciela (...), człowieka wielkiej odwagi, zasad moralnych i niespotykanej uczciwości".
Nelson Mandela zmarł w czwartek, 5 grudnia Zuma zapowiedział, że narodowa ceremonia ku czci Mandeli odbędzie się na stadionie w Soweto 10 grudnia. 15 grudnia Mandela ma zostać pochowany w swojej rodzinnej wsi Qunu .


x-news.pl, CNN
Nelson Mandela

Urodził się 18 lipca 1918 roku w rodzinie wodza królewskiego szczepu Thembu, należącego do dużej grupy plemiennej Xhosa, drugiej co do wielkości po Zulusach. Rodzina była zamożna, co pozwoliło Mandeli pójść na studia. Ukończył prawo i jako pierwszy przedstawiciel społeczności afrykańskiej w 1952 roku otworzył kancelarię dla czarnych obywateli zamieszkujących RPA.

Działalność polityczną rozpoczął już w 1942 roku, wstąpił wówczas do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a w 1950 roku zaczął nim kierować. W 1961 roku Mandela został przywódcą zbrojnego skrzydła ANC Umkhonto we Sizwe. Działania grupy miały charakter wyłącznie sabotażowy i wykluczały ataki na ludzi.
Mandela został aresztowany w 1962 roku i skazany za rzekome akty sabotażu i przygotowywanie inwazji obcych państw na RPA. Otrzymał 5-letni wyrok, w 1964 roku zmieniony na dożywotnie pozbawienie wolności. Większość tego wyroku spędził w więzieniu na Robben Island w pobliżu Kapsztadu. Opuścił je dopiero w 1990 roku.

Nelson
Nelson Mandela. Fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK

W cztery lata później został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. - Będziemy żyli w państwie różnych ras, pochodzenia i koloru skóry, pozostając w zgodzie miedzy sobą, jak z sąsiadami i całym światem. Dziękujemy za ten dzień wszystkim bohaterom, którzy poświęcali się w różny sposób, a często złożyli życie w ofierze, byśmy mogli być wolni. Ich marzenia stały się rzeczywistością, zaś zdobyta przez nas wolność wynagrodzi wszystkie wspólne trudy i poświęcenia - powiedział Mandela podczas swego zaprzysiężenia.

W 2004 roku wycofał się z życia politycznego i zajął się działalnością społeczną. Kierował m.in. fundacją do walki z AIDS, nazwaną "46664" - od jego dawnego numeru więziennego.

Za wprowadzenie zmian w RPA bez uciekania się do rewolucji rasowej, która z pewnością przyniosłaby setki ofiar, Frederic de Clerk i Nelson Mandela w 1993 roku otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla. W 2009 roku, w 91. rocznicę urodzin Mandeli, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 18 lipca Międzynarodowym Dniem Nelsona Mandeli.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, IAR, kk

''

Polecane

Wróć do strony głównej